sobota, Kwiecień 21, 2018

Kupujemy używany telefon. Co warto wiedzieć?

0

Wymiana telefonu nie zawsze musi oznaczać zakup nowego modelu w sklepie z elektroniką lub u operatora. Czasem bardziej opłaca się kupić telefon używany lub po prostu od osoby prywatnej. Są jednak pewne kwestie, które trzeba rozważyć przed zakupem, a jedną z bolączek w takim scenariuszu może być to jak sprawdzić czy telefon ma simlocka. Zawsze należy bowiem skalkulować, jakie dodatkowe koszty mogą się pojawić w przypadku „używki”.

Czym są dyski z protokołem NVMe?

0

Protokół NVMe w przeciwieństwie do swojego poprzednika – AHCI, pozwala w pełni wykorzystać możliwości nowoczesnych dysków SSD. Jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie tego rozwiązania? Gdzie można wykorzystać dyski NVMe?

NVMe vs. AHCI

Protokół NVMe (ang. Non-Volatile Memory Express) umożliwia błyskawiczną wymianę informacji między płytą główną i dyskiem SSD, korzystającym z magistrali PCI Express. Protokół ten opracowany została jako następca protokołu AHCI (ang. Advanced Host Controller Interface). Standard AHCI stworzony został w czasach, gdy w powszechnym użyciu były dyski talerzowe, dziś uważane już za przestarzałe. Wraz z pojawieniem się dysków półprzewodnikowych SSD, wykorzystujących technologię flash, możliwości oferowane przez AHCI przestały być wystarczające – ten protokół sprawdza się jeszcze w przypadku dysków SSD korzystających z łącza SATA czy M.2, jednak nie pozwala już w pełni wykorzystać potencjału modeli współpracujących z magistralą PCI Express. Dzięki współpracy firm IT, w której udział wziął m.in. Intel, Samsung czy Dell, opracowany został więc nowy standard – NVMe.

Protokół NVMe

Nowoczesny protokół NVMe pozwala w pełni wykorzystać możliwości dysków SSD korzystających ze złącza PCI Express. Dzięki zastosowaniu tego protokołu, dyski SSD mogą używać do komunikacji aż ośmiu linii PCI Express. Wpływa to na zwiększenie ich przepustowości – prędkość odczytu danych wynieść może nawet 2,8 GB/s. W porównaniu do obsługiwanego przez AHCI złącza SATA III, którego maksymalna przepustowość wynosi 600 MB/s, wspierane przez NVMe złącze PCI Express oferuje prędkość aż czterokrotnie wyższą. Przekłada się to na bardzo dobre osiągi IOPS (ang. Input/Output Operations Per Second). Protokół NVMe pozwala na wykonanie nawet dwóch milionów operacji wejścia/wyjścia w ciągu sekundy. Gwarantuje to bardzo szybki dostęp danych oraz minimalne opóźnienia, wynoszące około 2,8 mikrosekund (opóźnienia dysków wykorzystujących protokół AHCI sięgają 6 mikrosekund). Co więcej, protokół NVMe umożliwia stworzenie aż 65 536 kolejek zawierających po 65 536 poleceń – dla porównania, protokół AHCI pozwala na utworzenie jednej kolejki zawierającej 32 polecenia.

Hosting NVMe

Dzięki swoimi właściwościom dyski NVMe doskonale nadają się do wykorzystania w infrastrukturze hostingowej, chociażby w roli prywatnych serwerów wirtualnych. Bardzo wysokie prędkości odczytu i zapisu danych oraz minimalne opóźnienie skracają czas odpowiedzi stron www umieszczonych na serwerach opartych na dyskach NVMe. Zastosowanie dysków NVMe umożliwiają błyskawiczne wykonywanie skomplikowanych operacji na bazach danych – ten potencjał można wykorzystać chociażby w sektorze Big Data, który wymaga analizowania i przetwarzania ogromnych ilości danych, często w czasie rzeczywistym. Serwery VPS wykorzystujące dyski NVMe można znaleźć na przykład w ofercie Nazwa.pl.

Artykuł sponsorowany.

Najchętniej wybierane urządzenia mobilne do pracy – TOP 3

0

Urządzenia przenośne słyną ze swej funkcjonalności, dzięki czemu chętnie używamy ich w pracy. Obecnie trudno byłoby pracować bez nich… Sprawdziliśmy, które są dla nas najważniejsze – to smartfony, notebooki oraz tablety. Poniżej krótka charakterystyka 3 najchętniej kupowanych urządzeń mobilnych wspierających nas w pracy.

Praca zdalna – co powinno cechować programistę pracującego na odległość?

0

Praca w branży IT nie zawsze wymaga od pracowników tego by przychodzili codziennie do biura. Większość zadań programistycznych może być z powodzeniem wykonywana zdalnie według ustalonych warunków współpracy.

Zbliża się termin rozliczeń PIT

0

Obowiązek rozliczenia z podatku spoczywa na wszystkich Polakach. Z pewnością zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło lub zlecenie otrzymali już od pracodawców informację o osiągniętych dochodach i zastanawiają się, jak rozliczyć pit 11 zgodnie z obowiązującymi przepisami. Od 2008 roku mamy możliwość składania deklaracji PIT online, co znacznie upraszcza całą procedurę i pozwala szybciej otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Co istotne, żeby rozliczyć się z fiskusem, nie musimy nawet wychodzić z domu. Wystarczy dostęp do komputera oraz odpowiedni program lub aplikacja.

Jak rozliczyć PIT-11?

Do końca kwietnia większość podatników musi założyć odpowiednie pity w swoich urzędach skarbowych w formie papierowej lub przez deklaracje online. Większość niezbędnych danych znajdziemy na dostarczonym przez pracodawcę druku PIT-11. W rozliczeniu wystarczy przenieść je w odpowiednie miejsca zeznania. Najczęściej wypełnianym formularzem jest PIT-37, ale wielu podatników ma wątpliwości, czy to właśnie ten druk powinni wybrać, a nie na przykład PIT-36.

Rozliczenie PIT-36 online składają wszyscy ci, którzy dochody pozyskują bez pośrednika płatnika. W dużym skrócie są to przedsiębiorcy. Poza tym z tego formularza pitax.pl/pit36 korzystać muszą również rodzice, którzy rozliczają dochody małoletnich dzieci oraz podatnicy, którzy otrzymali dochody z tytułu najmu lub dzierżawy, prowadzili pozarolniczą działalność opodatkowaną według skali lub też uzyskali dochód za granicą. Rozliczenie PIT-36 za 2018 w dużej mierze polega więc na wpisaniu odpowiednich (często różnych) dochodów w formularz. Dedykowany program znacząco całą procedurę ułatwia.

Pity pod lupą

Osoby zatrudnione oraz emeryci w większości przypadków rozliczą się z fiskusem na druku PIT-37. W ten formularz można wpisać również dochody z umów zleceń czy o dzieło oraz przychody z praw autorskich, stypendium, zasiłków ubezpieczenia społecznego lub innych świadczeń z Funduszu Pracy czy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Poza tym za pomocą tego druku można rozliczyć się również wspólnie z małżonkiem pod warunkiem, że oboje są uprawnieni do tego. Jeśli jeśli poza wskazanym dochodami podatnik otrzymywał świadczenia z innych źródeł, powinien sięgnąć po wspomniany wyżej formularz PIT-36.

Te dwa najczęściej składane druki oczywiście umożliwiają wskazanie odpowiednich ulg i odliczeń oraz przekazanie 1% na wybraną Organizację Pożytku Publicznego. Bazę sprawdzonych instytucji oraz inne elementy ułatwiające rozliczenia znajdziemy w funkcjonalnych programach do rozliczenia online.

Jak pobierać z YT?

0

Chcesz pobierać pliki z Internetu? Nie dziwię się, ponieważ jest to łatwe, proste i przyjemne. A w dodatku możesz praktycznie całkowicie za darmo stać się posiadaczem ulubionych piosenek, najnowszych teledysków czy najlepszych filmów ostatnich lat. Jednak, żeby pobrać konkretny plik niezbędne jest odwiedzenie w Internecie odpowiednich stron, serwisów czy też portali, które pozwalają na pobieranie plików do siebie. Jednym z takich serwisów jest mp3youtube.pl, dzięki niemu bezboleśnie pobierzesz praktycznie każdy plik.

Jak działa czujnik dymu?

0

Inteligentne domy to już nie tylko wizja z filmów science fiction, to teraźniejszość, która dzieje się na naszych oczach. Dzięki postępującej miniaturyzacji i wszechobecnej, bezprzewodowej łączności, współczesne domy mogą zostać wyposażone w szereg funkcjonalności, które wpływają nie tylko na poprawę komfortu naszego życia, ale także na zwiększenie poziomu naszego bezpieczeństwa. Doskonałym przykładem takich urządzeń są nowoczesne czujniki dymu, które mają zdolność do wykrywania zadymienia i gwałtownego wzrostu temperatury, inicjując w takiej sytuacji dźwiękowy sygnał alarmowy i/lub sygnał świetlny.

Wykrywanie dymu i wzrostu temperatury

Nowoczesne czujniki dymu to urządzenia wyposażone zwykle w dwa typy detektorów. Jeden z nich odpowiada za monitorowanie poziomu zadymienia, a drugi za stałe monitorowanie poziomu temperatury. Taki czujnik dymu wyposażony jest w systemy elektronicznego sterowania detektorami, a zatem może być programowany w sposób indywidualny. Dzięki temu można uniknąć sytuacji włączania się alarmu podczas gotowania potraw, używania kadzidełek czy palenia świec zapachowych. Urządzenie nie włączy alarmu również wówczas, gdy podkręcimy ogrzewanie lub wnętrze domu nagrzeje się pod wpływem światła słonecznego. Najczęściej programowanie parametrów, przy których czujnik dymu uruchomi alarm, realizowane jest już na etapie produkcji urządzenia. Jednak nowoczesny sprzęt można w prosty sposób przeprogramować, dostosowując go do specyficznych potrzeb konkretnego użytkownika.

Łączność bezprzewodowa

Większość czujników dymu nowej generacji, zdolnych do zintegrowania z innymi systemami inteligentnego domu, to urządzenia bazujące na łączności bezprzewodowej, korzystające z domowego Wi-Fi. Wystarczy zintegrować tego typu czujnik z domowym systemem alarmowym, by przy wykryciu dymu lub gwałtownego wzrostu temperatury w jednym z domowych pomieszczeń, uruchomić alarm i wysłać powiadomienie na straż pożarną lub na smartfona właściciela/zarządcy domu. Nowoczesny czujnik dymu można zintegrować również z innymi systemami, na przykład z automatycznym systemem otwierania/zamykania okien. Dzięki temu przy wykryciu niewielkiego zadymienia czujnik uchyli okna, a przy większym zadymieniu automatycznie je zamknie, odcinając dopływ powietrza do wnętrza domu i tym samym ograniczając szybkość rozprzestrzeniania się ognia.

Warto również podkreślić, że większość dostępnych na rynku czujników dymu to urządzenia bezprzewodowe, zasilane akumulatorowo lub na baterię. To wpływa na łatwość ich montażu, pozwalając zainstalować urządzenie w każdym, odpowiadającym naszym potrzebom miejscu.

Kondensatory elektrolityczne – podstawowe informacje

0

Współczesna, bardzo skomplikowana elektronika wymaga stabilnego, odpornego na zakłócenia zasilania. O ile urządzenia jako całość mogą być zasilane prądami o różnych parametrach, o tyle ich kluczowe komponenty do swojej pracy muszą mieć zapewnione stałe prądy zasilania. Jednym ze sposobów na uzyskanie takiego stanu jest zastosowanie kondensatorów elektrolitycznych. Te części elektroniczne przy niewielkich rozmiarach własnych zapewniają relatywnie dużą pojemność.

Sportowa rywalizacja wśród graczy komputerowych

0

Powoli rozgrywki toczone na komputerach przestają ustępować poziomem rywalizacji starszym konkurencjom sportowym. Podobnie wygląda sprawa wynagrodzeń, jakie mogą wynegocjować e-sportowcy. Wraz z napływem pieniędzy od sponsorów gry komputerowe wkroczyły na ścieżkę, która prowadzi do w pełni profesjonalnego charakteru rywalizacji. E-sporty zmieniają się na naszych oczach w działalność maksymalnie wyspecjalizowaną.

Kupuj karty prepaid PSN jeszcze taniej!

0

Chcesz szybko uzupełnić swoje fundusze w portfelu PlayStation Network? Nie musisz wcale korzystać z karty kredytowej. Teraz gracze mają do dyspozycji kilka sposobów na doładowanie swojego konta i kupowanie gier on-line. Co więcej, można zrobić to jeszcze taniej niż w sklepie PlayStation. Jak? Sprawdź już teraz!