Inteligentne domy to już nie tylko wizja z filmów science fiction, to teraźniejszość, która dzieje się na naszych oczach. Dzięki postępującej miniaturyzacji i wszechobecnej, bezprzewodowej łączności, współczesne domy mogą zostać wyposażone w szereg funkcjonalności, które wpływają nie tylko na poprawę komfortu naszego życia, ale także na zwiększenie poziomu naszego bezpieczeństwa. Doskonałym przykładem takich urządzeń są nowoczesne czujniki dymu, które mają zdolność do wykrywania zadymienia i gwałtownego wzrostu temperatury, inicjując w takiej sytuacji dźwiękowy sygnał alarmowy i/lub sygnał świetlny.

Wykrywanie dymu i wzrostu temperatury

Nowoczesne czujniki dymu to urządzenia wyposażone zwykle w dwa typy detektorów. Jeden z nich odpowiada za monitorowanie poziomu zadymienia, a drugi za stałe monitorowanie poziomu temperatury. Taki czujnik dymu wyposażony jest w systemy elektronicznego sterowania detektorami, a zatem może być programowany w sposób indywidualny. Dzięki temu można uniknąć sytuacji włączania się alarmu podczas gotowania potraw, używania kadzidełek czy palenia świec zapachowych. Urządzenie nie włączy alarmu również wówczas, gdy podkręcimy ogrzewanie lub wnętrze domu nagrzeje się pod wpływem światła słonecznego. Najczęściej programowanie parametrów, przy których czujnik dymu uruchomi alarm, realizowane jest już na etapie produkcji urządzenia. Jednak nowoczesny sprzęt można w prosty sposób przeprogramować, dostosowując go do specyficznych potrzeb konkretnego użytkownika.

Łączność bezprzewodowa

Większość czujników dymu nowej generacji, zdolnych do zintegrowania z innymi systemami inteligentnego domu, to urządzenia bazujące na łączności bezprzewodowej, korzystające z domowego Wi-Fi. Wystarczy zintegrować tego typu czujnik z domowym systemem alarmowym, by przy wykryciu dymu lub gwałtownego wzrostu temperatury w jednym z domowych pomieszczeń, uruchomić alarm i wysłać powiadomienie na straż pożarną lub na smartfona właściciela/zarządcy domu. Nowoczesny czujnik dymu można zintegrować również z innymi systemami, na przykład z automatycznym systemem otwierania/zamykania okien. Dzięki temu przy wykryciu niewielkiego zadymienia czujnik uchyli okna, a przy większym zadymieniu automatycznie je zamknie, odcinając dopływ powietrza do wnętrza domu i tym samym ograniczając szybkość rozprzestrzeniania się ognia.

Warto również podkreślić, że większość dostępnych na rynku czujników dymu to urządzenia bezprzewodowe, zasilane akumulatorowo lub na baterię. To wpływa na łatwość ich montażu, pozwalając zainstalować urządzenie w każdym, odpowiadającym naszym potrzebom miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here