Komputer do diagnostyki samochodów

Samochód to współcześnie nie tylko urządzenie mechaniczne, ale także, a może nawet coraz bardziej – przede wszystkim, urządzenie elektroniczne. Nikogo chyba nie trzeba do tego przekonywać, ale jeśli ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości to chyba najlepszym dowodem może być tu fakt, że aktualnie mechanicy muszą zacząć zaopatrzyć się w komputery, laptopy, które umożliwią im diagnostykę pojazdu.

W nowych samochodach olbrzymia ilość parametrów ich funkcjonowania jest kontrolowane przez konkretne programy, systemy elektroniczne. Oczywiście jak każde zjawisko także i to ma swoje oczywiste plusy i zalety. Jednak nie zastanawiając się nad tym czy ogólny trend jest dobry warto zapytać raczej o to jaki komputer nada się do kontroli tego rodzaju pojazdu.

Odpowiednie złącze
Najważniejszym elementem laptopa, który ma nam służyć do diagnostyki są złącza. Warsztatowy laptop bezwzględnie powinien posiadać przynajmniej jedno złącze RS-232, czyli inaczej COM. Jest ono przede wszystkim gwarantem stabilnego transferu, wprawdzie niezbyt szybkiego, ale nie ma to większego znaczenia w przypadku diagnostyki samochodu. Jeśli mamy odpowiednią przejściówkę możemy się też ewentualnie posłużyć zwykłym wejściem USB, ale nie zawsze może ono działać jak należy.

Środowisko pracy
Przy wyborze laptopa należy też koniecznie wziąć pod uwagę środowisko w jakim będziemy go użytkować. Warsztat samochodowy to zdecydowanie nie jest najczystsze miejsce, w którym bez problemu można trafić na brud, pył, skrajne temperatury. Pełno jest także ostrych i ciężkich narzędzi, dlatego też jeśli ktoś ma obawy co do trwałości zakupionego przez siebie sprzętu można zdecydować się na przykład na komputer wzmocniony. Jednak czasem wystarczą także produkty wpisywane w klasę biznesową, które również charakteryzują się raczej trwałymi obudowami. W kwestii wydajności jest ona zależna w gruncie rzeczy od nas, ponieważ programy do diagnostyki pojazdów nie są specjalnie wymagające, ale oczywiście szybszy komputer to większy komfort.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here