Przestrzeń udostępniona na serwerze jest nazywana hostingiem. Przy wyborze usługi należy zwrócić uwagę na: uptime, bezpieczeństwo, technologie, stan techniczny, prędkość i transfer. Darmowe hostingi mają znacznie ograniczone możliwości.

Hosting, domena i serwer to niezbędne elementy do założenia własnej witryny. W internecie jest wiele firm hostingowych, więc należy dopasować ofertę do potrzeb swojej działalności.

Czym jest hosting internetowy?

Hosting to miejsce na dysku twardym, które jest ciągle podłączone do internetu. Na wyodrębnionej przestrzeni można zapisywać dane, takie jak: rozbudowane strony internetowe, serwisy, pliki multimedialne lub dokumenty. Hosting jest podstawowym elementem podczas zakładania witryny. Gdy usługa nie będzie działać prawidłowo, strona internetowa nie będzie dostępna.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie hostingu?

Przy wyborze hostingu należy zwrócić uwagę na:

  • Uptime (SLA) – jest to czas bezawaryjnego działania serwera. Określa się go w procentach. Minimalna wartość uptime to 99%, jednak są firmy, które osiągają poziom 99,9%.
  • Stan techniczny – przed zakupem hostingu warto poznać stan fizyczny sprzętu i dysków w serwerowni. Techniczne właściwości są niezbędne do prawidłowego i sprawnego działania witryny.
  • Bezpieczeństwo – każda firma udostępniająca hosting powinna dbać o ochronę danych osobowych, kont oraz elektronicznych dokumentów. W przypadku sklepów internetowych i stron z poufnymi danymi niezbędne jest połączenie certyfikowane SSL.
  • Prędkość połączenia – im szybsze połączenie ma firma hostingowa, tym sprawniej będzie się ładować witryna internetowa.
  • Technologie – zależnie od skomplikowania strony należy dostosować rodzaj usług. Przez zakupem hostingu warto się upewnić, czy firma umożliwia kontrolę PHP oraz MySQL.
  • Backup – regularne tworzenie kopii zapasowych jest niezbędnym elementem chroniącym dane przed nagłą utratą.
  • Limity miejsca na dysku – gdy przekroczy się miejsce na dysku lub transfer, niektóre firmy hostingowe nakładają kary na użytkowników. Warto zwrócić uwagę na ten szczegół przy podpisywaniu umowy.
  • Transfer – czym więcej danych znajduje się na stronie, tym więcej transferu jest wymagane. Dla małych i średnich firm wystarczy zwykle do 10 GB miesięcznie.
  • Pomoc techniczna – w przypadkach problemów z działaniem hostingu, ważne jest jak szybko informatycy pomogą klientowi w rozwiązaniu jego problemów.

Darmowy hosting czy płatny?

Jedynym plusem darmowych hostingów jest oszczędność pieniędzy. Mają one jednak małą przestrzeń na dysku i niski transfer. Strony bazujące na darmowych hostingach działają wolniej i są bardziej podatne na niechciane reklamy, które zniechęcają użytkowników do wchodzenia na takie witryny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here