W kompresorach i innych urządzeniach pneumatycznych jako jeden z elementów instalacji sprężonego powietrza często stosuje się wkręcane złącza gwintowane. Szybkozłączka składa się z dwóch kompatybilnych ze sobą elementów. Jeden z elementów zakłada się na końcówkę przewodu elastycznego, a następnie, dzięki gwintowaniu, przykręca się do niego drugi element. Wcześniej na drugi element naciągana jest końcówka przewodu. Tak powstaje szczelne połączenie i przewód można podłączyć np. do kompresora.
Rodzaje szybkozłączek do pneumatyki
W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów szybkozłączek przeznaczonych do łączenia przewodów elastycznych z urządzeniami pneumatycznymi. To elementy produkowane z takich materiałów jak mosiądz i stal nierdzewna, a zatem charakteryzujących się nie tylko dużą wytrzymałością, ale i znaczącą odpornością na korozję, dzięki temu przystosowane do pracy pod dużym ciśnieniem, również na zewnątrz. Szybkozłączka może być wyposażona w gwint zewnętrzny lub wewnętrzny, w króciec umożliwiający podłączenie węża, a także w dwa lub większą liczbę rozgałęzień. Co warte podkreślenia, tego typu elementy dostępne są w bogatym wyborze rozmiarów i kształtów, co pozwala używać ich do zakańczania przewodów o różnych średnicach.
Zastosowanie szybkozłączek w pneumatyce
Podstawowym zastosowaniem dla szybkozłączek pneumatycznych jest odpowiednie zakończenie przewodów przeznaczonych do transportowania sprężonego powietrza. Takie elementy zabezpieczają końcówkę przewodu i umożliwiają jego późniejsze podłączenie do określonego rodzaju urządzenia pneumatycznego, na przykład do kompresora. Taki element ma zakończenie gwintowane zewnętrznie lub wewnętrznie, dlatego zakończony nim przewód można przykręcić do urządzenia pneumatycznego. Gwintowane połączenie jest najlepszą gwarancją jego szczelności i wytrzymałości. Szybkozłączka może być używana do połączenia kompresora z wężem transportującym sprężone powietrze lub przewodu instalacji sprężonego powietrza przeznaczonego do zasilania urządzenia pneumatycznego, czyli napędzanego powietrzem pod ciśnieniem.
Pneumatycznej szybkozłączki używa się przede wszystkim jako alternatywy dla wtykowych złączy pneumatycznych. To rozwiązanie wygodne i trwałe, gwarantujące dużą szczelność połączenia również w instalacjach zdolnych do generowania dość dużego ciśnienia. Taka armatura jest droższa niż typowe złącza wtykowe, ale i wygodniejsza w montażu, a przy tym bardziej wytrzymała, mniej podatna na uszkodzenie. Jeśli pojawi się nieszczelność, tego typu element można również bardzo szybko wymienić na nowy.