Choć dostępne na rynku laptopy standardowo wyposażone są w dyski o pojemności 500 GB lub nawet 1-2 TB, to przy stale zwiększającej się rozdzielczości zdjęć i materiałów wideo, bardzo łatwo możemy zapełnić je tego typu danymi. Czy w takiej sytuacji warto decydować się na kopiowanie materiałów wideo i zdjęć na płyty DVD? Współcześnie nie ma to już chyba większego sensu. Dużo wygodniejszym i jednocześnie dość opłacalnym rozwiązaniem będzie inwestycja w dodatkowy dysk twardy. Taki dodatkowy dysk możemy zainstalować w miejsce, na dzień dzisiejszy już nieco przestarzałego napędu optycznego. Wystarczy kupić kieszeń na dysk i dobrać do niej odpowiedni dysk HD lub SSD.

Kieszeń wewnętrzna czy zewnętrzna?

W sprzedaży znajdziemy dwa rodzaje kieszeni na dyski twarde do laptopów. Pierwszy rodzaj to kieszenie wewnętrzne, najczęściej instalowane w miejsce wcześniej zdemontowanego napędu optycznego. Drugi rodzaj kieszeni to kieszenie zewnętrzne, komunikujące się z laptopem za pomocą interfejsu USB. Niestety praktyczne zastosowanie tego typu dysków ma spore ograniczenie związane z szybkością transferu danych. W przypadku najnowszego standardu USB 3.0 szybkość transferu danych z podstawowego dysku twardego na dodatkowy dysk znajdujący się w kieszeni zewnętrznej i tak będzie znacznie niższa niż przy wykorzystaniu klasycznego, wewnętrznego interfejsu SATA. Jeśli więc mamy miejsce na wewnętrzną kieszeń na dysk, tego typu rozwiązanie będzie po prostu najlepsze. Dodatkowe kieszenie i dyski zewnętrze dokupujemy jedynie wówczas, gdy chcemy przenosić dane pomiędzy różnymi kategoriami sprzętu elektronicznego, na przykład z laptopa na komputer stacjonarny.

Jak zainstalować dodatkowy dysk?

Do zainstalowania dodatkowego dysku we wnętrzu laptopa potrzebne jest wolne miejsce. Takie miejsce możemy uzyskać, demontując z laptopa napęd optyczny, który dziś i tak w większości przypadków nie jest w ogóle wykorzystywany. W powstałe miejsce instalowana jest kieszeń na dysk o ściśle określonej wielkości. W przypadku laptopów kieszenie na dysk muszą być znacznie mniejsze niż w przypadku standardowych kieszeni stosowanych w komputerach typu desktop. Dla laptopów powstała specjalna kategoria kieszeni 2,5 calowych – kupując taką kieszeń, musisz dysponować dyskiem twardym o odpowiedniej wielkości. W przypadku komputerów stacjonarnych powszechnie wykorzystywanym standardem były kieszenie 3,5 calowe, dostosowane rozmiarem do większych dysków HD.

Montaż kieszeni na dysk nie jest szczególnie trudny i można go wykonać samodzielnie. Jeśli jednak masz pewne obawy przed ingerencją w strukturę swojego laptopa, kieszeń na dysk, taką jak np. ze strony: http://parts-store.pl/pol_m_Kieszenie-na-dysk-285.html, zainstalujesz w każdym serwisie laptopów, a niekiedy również bezpośrednio w sklepie, w którym kupisz kieszeń. Wybierając tego typu produkt, szczególną uwagę zwróć na jakość jego wykonania oraz na rodzaj obsługiwanego przez kieszeń interfejsu. Obecnie najczęściej stosowanym standardem jest SATA, która gwarantuje wysoką przepustowość, umożliwiając szybkie przesyłanie danych z jednego dysku na drugi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here