Monitor dla gracza

Uwielbiasz grać w gry komputerowe i chciałbyś stworzyć dla siebie odpowiedni kącik do grania? Zastanawiasz się, czy lepiej wybrać monitor płaski czy zaokrąglony? A może rozpatrujesz inne parametry i szukasz takiego, który spełni twoje oczekiwania, a jednocześnie nie będzie miał zbyt wysokiej ceny? Jeśli tak, doskonale trafiłeś – podpowiemy ci, na co zwracać uwagę, aby następnie cieszyć się jak najlepszą jakością każdej rozgrywki.

Płaski czy zaokrąglony monitor dla jednego lub wielu graczy?

Zacznijmy od rozważenia jednej z najbardziej popularnych ostatnio opcji, czyli monitorów mających lekko zaokrąglony kształt. Zainteresowanie nimi systematycznie wzrasta i stały się intrygującą alternatywą dla klasycznego rozwiązania o płaskim profilu. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że zazwyczaj mają duży rozmiar i bardzo wysoką rozdzielczość, dzięki czemu pozwalają na podziwianie świata gry z najdrobniejszymi detalami. Z tego też powodu lepiej sprawdzają się w bardziej obszernych zakątkach.

Jednocześnie, ze względu na swój kształt, monitory te niejako otaczają gracza i tworzą dla niego wspaniały klimat rozgrywki. Pełnia ich możliwości ujawnia się, kiedy siedzimy idealnie naprzeciwko ekranu i możemy obserwować całą jego szerokość bez rozglądania się na boki. Z tego względu lepiej wykorzystać je, jeśli zazwyczaj gramy samotnie.

Nieco gorzej sprawdzą się w przypadku rozgrywek na współdzielonym ekranie, które wymagają siedzenie dwóch osób obok siebie. W takim przypadku specyficzny, zaokrąglony kształt monitora może powodować, iż niektóre szczegóły będą gorzej widzialne dla osoby znajdującej się bardziej z boku.

W tym przypadku warto więc kierować się przede wszystkim tym, czy grasz sam, czy z innymi osobami. IIyama-sklep oferuje ci szeroki wybór obu tych modeli, dzięki czemu na pewno uda ci się znaleźć taki, który zadowoli ciebie i twoich gości.

Proporcje ekranu mają znaczenie

Klasyczne już rozwiązanie to proporcje ekranu 16:9. Pozwalają na doskonałą obserwację każdego szczegółu i sprawiają, że nawet najbardziej dynamiczna rozgrywka jest po prostu łatwiejsza. Idealnie sprawdzają się podczas rozgrywek takich jak strzelanki i gry akcji, gdzie nawet najdrobniejsze opóźnienie może zakończyć się przegraną.

Jeśli jednak wolisz rozkoszować się widokami i taktycznym planowaniem na dużej mapie, lepszym wyborem może okazać się dla ciebie proporcja 21:9. Szerokie pole widzenia da ci możliwość planowania akcji i pozwoli uniknąć przesuwania mapy. Bez wątpienia sprawdzi się, jeśli jesteś miłośnikiem wielogodzinnych batalii strategicznych.

Szybkość odświeżania, czas reakcji i synchronizacja obrazu

Nikt nie lubi obrazy, który jest zasmużony. Rozmywające się kontury, widoczne pociągnięcia myszki i krótki brak kontroli nad tym, co dzieje się na polu walki, nie raz oznacza przegraną. Dlatego wybierając monitor dla gracza, powinieneś zdecydować się na taki, który ma wysoką częstotliwość odświeżania, rządu 144 Hz, oraz krótki czas reakcji. Optymalnym wynikiem będzie 1 ms, ale tak naprawdę możesz sięgnąć także po monitory z czasem reakcji 5 ms – wciąż pozostaną dobre, zwłaszcza do mniej dynamicznych rozgrywek.

Warto także postawić na monitor z technologią synchronizacji obrazu, na przykład G-Sync (dopasowaną do rozwiązań NVIDIA), która sprawia, że lepiej odpowiada on informacjom generowanym przez karty graficzne, synchronizując częstotliwość odświeżania z liczbą generowanych klatek na sekundę. Dzięki temu obraz jest jak najbardziej płynny i ostry, co z kolei poprawia jakość całej rozgrywki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here