Odpowiednio dobrane akcesoria drukarki 3D pozwalają znacznie ułatwić pracę i uczynić ją dużo efektywniejszą. Jak zatem zabrać się do tego zadania?
Dlaczego warto wyposażyć swoją drukarkę 3D w dodatkowe akcesoria?
Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo mogą ułatwić pracę odpowiednie akcesoria drukarki 3D. Mogą one zwiększyć szybkość lub precyzję drukowania, zwiększyć funkcjonalność samego urządzenia lub je wyciszyć. Dodatkowe akcesoria drukarki 3D sprawiają również, że praca z nią staje się o wiele łatwiejsza, nawet w przypadku stosowania specjalistycznych materiałów. Co w takim wypadku warto kupić?
Dysze drukarek 3D
Dysze to najmniejsze i praktycznie najważniejsze akcesoria drukarki 3D. Ten często pomijany i niedoceniany komponent w dużej mierze decyduje o szybkości, precyzji i jakości uzyskiwanego wydruku. Dysza drukarki 3D znajduje się na jej głowicy i odpowiada za kierowanie nagrzanego filamentu na stół roboczy. Na rynku dostępne są różne rodzaje dysz różniących się od siebie średnicą oraz materiałem, z jakiego są wykonane.
Standardowym rozmiarem są komponenty o średnicy 0,4 mm, które montowane są w większości współczesnych drukarek 3D. Zapewniają one bardzo dobry kompromis pomiędzy rozdzielczością, precyzją, a także szybkością drukowania.
Dobrze jest także zakupić dysze o większym rozmiarze. Ich średnica może osiągnąć nawet 1mm, co umożliwia osiąganie gigantycznego przepływu materiału. Takie akcesoria drukarki 3D sprawdzą się szczególnie podczas produkcji dużych elementów o niskiej szczegółowości oraz podczas stosowania wysokiego odsetka wypełnienia wydruku.
Warto także zaopatrzyć się w mniejsze dysze, które idealnie nadają się do wytwarzania przedmiotów posiadających drobne detale. Niestety, ich wysoka dokładność okupiona jest niskim przepływem materiału, a co za tym idzie, wolną pracą. Należy się również liczyć z ryzykiem ich zatkania się. W zapobieganiu temu problemowi przydatne okazują się inne akcesoria drukarki 3D, takie jak czyściki filamentu.
Czujnik autopoziomowania stołu drukarki
Wszelkie wydruki są wykonywane przez drukarkę 3D na specjalnym stole roboczym. To właśnie od jego stabilności i równowagi zależy jakość i precyzja gotowych elementów. Ręczna kalibracja łoża drukarki oraz ustawianie idealnej odległości między dyszą a platformą na całej jej powierzchni jest wyjątkowo mecząca i czasochłonna.
Na szczęście w dobrych sklepach można spotkać akcesoria drukarki 3D pozwalające rozwiązać ten problem. Jednym z nich jest specjalny czujnik poziomowania łoża, taki jak popularny BL Touch. Dużą zaletą tego urządzenia jest fakt, że może pracować z prawie każdą drukarką 3D. Dzięki wbudowanym inteligentnym sondom zapewnia on wysoką precyzję, a jego instalacja nie sprawi nikomu problemu.
Czujnik autopoziomowania pozwala także zaoszczędzić sporo pieniędzy – dzięki niemu można uniknąć artefaktów w gotowych wydrukach, a także zminimalizować ryzyko uszkodzenia stołu lub dyszy drukującej.
Cicha płyta główna
Jednym z głównych komponentów, bez którego drukarka 3D nie będzie w stanie funkcjonować, jest płyta główna. Niestety, jej podstawowe modele często podczas pracy wydają nieprzyjemne piski i dźwięki. Problem ten można całkowicie rozwiązać, stosując odpowiednie akcesoria drukarki 3D.
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zmiana płyty głównej na taką, która posiada ciche sterowniki. Jej dodatkową zaletą jest także możliwość wgrywania alternatywnego oprogramowania, które zwiększa możliwości drukarki.