Kompletowanie własnego, domowego komputera to sztuka wyboru, w której jednym z istotnych elementów jest niestety ekonomia. Na szczęście na niektórych podzespołach możemy śmiało zaoszczędzić jeśli nie są one specjalnie potrzebne w codziennym użytkowaniu, zaś w przypadku innych warto zdecydować się po prostu na najlepszą jakość.
W zależności od tego czy interesują nas gry komputerowe, oglądanie filmów, a może obróbka plików audio bądź wideo, bądź zwyczajna praca za pomocą podstawowych edytorów, takie powinny być nasze poszczególne wybory w kwestii wszystkich podzespołów naszej nowej jednostki.
Płyta to podstawa
Podstawę jest oczywiście płyta główna. Tym nad czym warto się zastanowić w tym miejscu jest przede wszystkim kwestia ilości portów USB, slotów na pamięć i karty rozszerzeń. Poza tym kupując tańszą płytę będziemy mieli najprawdopodobniej do dyspozycji tylko USB 2.0, bez wejścia 3.0.
Od procesora po pamięć
Jeśli na komputerze interesuje nas tylko praca biurowa oraz przeglądanie internetu to z pewnością możemy też zaoszczędzić kilka groszy na karcie graficznej oraz procesorze. Jednak jeśli interesuje nas cokolwiek innego to warto zaopatrzyć się w kartę nowej generacji, co do której będziemy mieć pewność, że producent z niej niebawem nie zrezygnuje. Procesor nie musi być najsilniejszy, zwłaszcza gdy pozostałe podzespoły również nie będą najwyższej jakości. Jednak z drugiej strony jeśli będzie on zbyt słaby to może okazać się swoistym wąskim gardłem naszego sprzętu, które nie pozwoli rozwinąć wszystkich jego zalet i możliwości. W kwestii pamięci RAM to w dobie coraz częstszego korzystania z możliwości zapisywania danych w chmurze również niekoniecznie warto decydować się na największą pamięć typu 2 TB. Jednocześnie nie warto przekraczać pewnych absolutnych minimów jak na przykład 4-8 GB pamięci operacyjnej.
Dysk SSD lub HDD
Warto jeszcze pamiętać o dysku SSD, wprawdzie droższy od klasycznego HDD, ale oferujący dużo lepsze parametry, a przez to i komfort użytkowania.