Prostownik do akumulatora

Rozładowany akumulator to sytuacja, z którą spotkał się niemal każdy kierowca. Rozwiązanie tego problemu jest o wiele łatwiejsze, jeśli dysponujesz odpowiednim prostownikiem samochodowym. Co prawda, przyczyny problemów z akumulatorem mogą być różne – od jego awarii, zużycia, przez sporadyczne utraty energii aż po oddziaływanie niskich temperatur. Sytuacja ta wzmaga się szczególnie w okresie zimowym, gdyż akumulator jest wrażliwy na działanie mrozu, który zmniejsza jego wydajność. Prostownik to narzędzie pozwalające na „wskrzeszenie” akumulatora oraz uruchomienie pomimo niesprzyjających warunków. 

Działanie prostownika samochodowego 

Prostowniki samochodowe działają w dość prosty sposób. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że prostownik ma za zadanie zmienić napięcie przemienne na napięcie stałe. Nadaje się ono do naładowania akumulatora oraz zasilania innych urządzeń. Wykorzystanie prostownika jest stosunkowo proste – wystarczy podłączyć go do sieci, a zacznie niemal automatycznie wykonywanie swojej pracy.

Bardziej problematyczny niż samo użycie prostownika samochodowego jest jego zakup. Prostowniki należy bowiem dobierać pod kątem potrzeb Twojego pojazdu, a wśród dostępnych modeli prostowników znajdziesz rozmaite wersje, o bardzo dużej rozpiętości cenowej. Niektóre z nich pracują w sposób niezbyt wydajny i wymagają ciągłego nadzoru w czasie użytkowania. Inne natomiast zostały wzmocnione o dodatkowe elementy elektroniczne, które zwiększają ich przydatność oraz komfort użytkowania. 

Modele prostowników samochodowych

Prostowniki do akumulatorów można podzielić na kilka kategorii w zależności od ich konstrukcji. Prostowniki transformatorowe to jedne z najchętniej stosowanych. Są także dość tanie, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność i składania do ich zakupu. Zaletą prostowników transformatorowych jest także prosta konstrukcja i łatwe użycie. Niestety, w porównaniu do innych, bardziej skomplikowanych urządzeń, prostowniki transformatorowe są mało praktyczne, z uwagi na konieczność nadzorowania ich pracy oraz manualnego wyłączenia pod koniec procesu ładowania. W innym wypadku akumulator może ulec przeładowaniu, co może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia. 

Nieco bardziej zaawansowane modele to prostowniki mikroprocesorowe. Ich użytkowanie jest bardziej bezpieczne niż w przypadku konwencjonalnych prostowników, z uwagi na zawarty w nich specjalistyczny mikroprocesor. Dzięki jego obecności, proces ładowania przebiega sprawnie i kończy się automatycznie, gdy bateria zostanie w pełni naładowana. 

Prostowniki trakcyjne to urządzenia dedykowane do ładowania pojazdów napędzanych energią elektryczną, a także do ładowania akumulatorów o wyjątkowo dużej objętości. Dotyczy to nie tylko elektrycznych samochodów osobowych, ale także wózków widłowych oraz innych urządzeń zasilanych elektrycznie. W prostownikach trakcyjnych znajduje się mikroprocesor, który zapewnia optymalny pobór i wykorzystanie energii, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów związanych z eksploatacją.

Warto podkreślić, że czas ładowania poszczególnych akumulatorów zależy od dwóch głównych kryteriów – od ich pojemności oraz warunków pracy prostownika. Cały proces może zająć od kilku do nawet kilkunastu godzin. Oczywiście, poszczególne dostępne prostowniki mogą skrócić lub wydłużyć ten czas, w zależności od stopnia ich zaawansowania technologicznego, obecności dodatkowych komponentów elektronicznych oraz innych kryteriów pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here