Różne rodzaje złączy

DVI, HDMI, a także DisplayPort, aktualnie posiadane przez nas monitory mają zwykle wiele różnych złączy, które możemy wykorzystywać do podłączania źródła obrazu. Czym się jednak kierować podczas podpinania konkretnego urządzenia, żeby jakość obrazu, którą chcemy uzyskać była jak największa? Na początek warto wiedzieć czym różnią się od siebie wszystkie te złącza i jakie jest ich przeznaczenie.

HDMI
Najpopularniejszy interfejsem jest HDMI i to ono znajduje się w standardzie praktycznie każdego telewizora. Jednak w przypadku komputera cała ta kwestia nie jest już tak oczywista, ponieważ musimy tutaj uwzględnić zarówno złącza dostępne w monitorze jak i w karcie graficznej. HDMI przesyłając sygnał cyfrowy nadaje się do przekazywania zarówno obrazu jak i dźwięku, stąd jego popularność w telewizorach. Nowa generacja złączy HDMI 2.0 pozwala na obsługiwania większych rozdzielczości niż poprzednie, a więc nawet przetwarzanie 4K przy 60 klatkach na sekundę. Jest to zatem idealne złącze do podłączania danego źródła obrazu, czyli odtwarzaczy DVD, konsoli, do telewizora, ale posiada go także praktycznie każda aktualna karta graficzna.

DisplayPort
Najnowszym rozwiązaniem, ale już coraz szerzej zadomawiającym się w powszechnym obiegu jest złącze typu DisplayPort. Celem jego stworzenia była głównie możliwość dobrej jakości połączenia komputera z monitorem. Starsza wersja umożliwiała rozdzielczość 4K w 60 klatkach na sekundę, ale już nowsza wersja 1.3 pozwala na rozdzielczość 8K na 60 Hz. Jest to zatem interfejs, który jest doceniany przede wszystkim przez graczy, którym służy on do podłączenia dobrej jakości, nowego monitora do jednostki komputera.

DVI
Jest to rodzaj złącza, które pozwala zarówno na przenoszenie sygnału cyfrowego jak i analogowego. Co z tego wynika? Za jego pomocą do komputera możemy podłączyć nawet najstarsze monitory typu CTR, przy użyciu odpowiedniej przejściówki. Sprawdzi się ono też przy nowym monitorze, ale służy głównie do przesyłania obrazu, nie zaś dźwięku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here