W wielu przypadkach serwer dedykowany to jedyne efektywne i sensowne rozwiązanie dla firm potrzebujących dużej niezawodności usług internetowych. Jak wybierać serwery dedykowane?
Przedsiębiorcy zastanawiają się czasami, czy dla ich projektu wystarczy hosting współdzielony, serwer VPS, czy też potrzebne będą serwery dedykowane. W przypadku bardzo rozbudowanych usług lub produktów internetowych jedyne bezpieczne i wydajne rozwiązanie to własny serwer. Nie oznacza to jednak, że trzeba kupować własną maszynę. Wystarczy wynająć taki serwer u dobrego dostawcy usług internetowych.
Czym są serwery dedykowane?
Zanim zastanowimy się, w jaki sposób wybierać serwery dedykowane, warto napisać, czym są takie maszyny. O wyjaśnienie poprosiliśmy eksperta.
-Obrazowo serwer dedykowany można nazwać komputerem, który jest na stałe podłączony do Internetu i został udostępniony tylko jednemu użytkownikowi – mówi przedstawiciel Domeny.pl. – Istotne jest to, że taki serwer może być dowolnie konfigurowany przez użytkownika zarówno w zakresie systemu operacyjnego, oprogramowania, jak i usług. Zamiast kupować własny serwer dedykowany i ponosić koszty z racji jego utrzymania, najwygodniej wynająć maszynę znajdującą się w Data Center, która ma zapewnione kilka źródeł zasilania, odpowiednią temperaturę, opiekę administratorów i nieprzerwanie podłączona jest do Internetu.
Na co zwracać uwagę przy wyborze serwera?
Serwery dedykowane powinny być wybierane z najwyższą starannością. Warto temu poświęcić trochę czasu. Należy się dowiedzieć, na jakim poziomie dostawca gwarantuje dostępność serwera (gwarancja SLA). Im bliżej 100%, tym lepiej. Dobrze jest sprawdzić, gdzie znajduje się wybrany przez nas serwer. Najkorzystniejsza lokalizacja to Polska i nowoczesne Data Center. Należy sprawdzić, czy dostawca nieprzerwanie monitoruje pracę serwerów (może szybko zareagować w przypadku awarii) i zapewnia kompleksowe wsparcie techniczne. Oczywiście najważniejsze są parametry samego serwera, ale te zwykle bez problemu można dobrać do indywidualnych potrzeb. Ważne również, żeby serwery były nowoczesne.
Serwery dedykowane a dodatkowe usługi
Serwery dedykowane z reguły zapewniają bezproblemowe i ciągłe utrzymanie działania usług internetowych i aplikacji webowych. Dają dużo swobody w konfiguracji. Warto jednak także zwrócić uwagę na dodatkowe usługi. Na pewno przyda się obecność iLO (Integrated Light Out). To inteligentny procesor zarządzania zdalnego pozwalający mieć pod kontrolą serwer bez względu na to, gdzie użytkownik się znajduje. Dzięki iLO można zdalnie włączać i wyłączać zasilanie, konfigurować serwer, a nawet przeprowadzać jego diagnostykę. Wszystkie te czynności można wykonywać poniżej poziomu oprogramowania, co pozwala przeprowadzać różne działania również w czasie awarii systemu. Dodatkową usługą może być także wykonywanie automatycznych backupów czy dedykowana linia kontaktowa z przedstawicielem usługodawcy.
Serwery dedykowane to rozwiązanie dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy cenią sobie niezależność i swobodę w konfiguracji maszyny. Dzięki takiemu serwerowi można zapewnić bezawaryjne i płynne działanie nawet najbardziej rozbudowanym projektom internetowym.