tablet

Tablet graficzny to narzędzie pracy twórczej dla bardziej wymagających odbiorców, takich jak graficy, zajmujących się obróbką zdjęć czy też tworzeniem rysunków.

Możliwości sprzętu

Dzięki tabletowi graficznemu można z powodzeniem rysować skomplikowane schematy, a co tym idzie również tworzyć projekty CAD, mapy, rysunki, czy też obrabiać obrazy i zdjęcia.

Tablet jest precyzyjnym i wszechstronnym narzędziem pozwalającym na więcej niż zwykła myszka komputerowa.

Kto potrzebuje tabletu graficznego

Sprzęt ten sprawdzi się przede wszystkim oczywiście jako tablet dla grafików.  Będzie on jednak również z powodzeniem wykorzystywany przez przedstawicieli innych zawodów, takich jak inżynierowie, technicy czy osoby zajmujące się szeroko pojętą reklamą. Dopiero tacy użytkownicy będą w stanie docenić i wykorzystać wszystkie możliwości, jakie oferuje to narzędzie.

Tablet graficzny – jak to działa

Tablet składa się ze specjalnej podkładki, do której dołączony jest rysik, służący do rysowania. Obraz pojawi się od razu na ekranie laptopa lub komputera, podłączonego do tabletu za pomocą kabla, albo bezprzewodowo. W sprzedaży dostępne są również tablety dla grafików z wyświetlaczem, na których od razu pokazuje się rysunek. Rysik w zależności od oprogramowania, może działać jak rożne narzędzia: np ołówek, czy kredka albo pędzel. Możliwy jest również zakup kilku rysików, aby profesjonalnie odwzorować potrzebne narzędzia.

Największą różnicą w stosunku do normalnej pracy na papierze, jest możliwość nanoszenia nieograniczonych zmian w trakcie tworzenia. Tablet dla grafików pozwala zmieniać kształty, barwy, rozmiary, aż do uzyskania perfekcyjnego rysunku,

Wybierając tablet, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które będą miały znaczenie podczas pracy:

– powierzchnia robocza – powinna być jak najbliższa rozmiarowi ekranu podłączonego do tabletu. Dysproporcja w rozmiarach powinna być tu jak najmniejsza. Jeśli chodzi o tablet dla grafików, poleca się tablet A6, pozwalający wykonać nawet najbardziej skomplikowane rysunki.

– rysik – zaleca się jak najmniejszą wartość, która jest odwrotnie proporcjonalna do dokładności wykonania rysunków. W tabletach dla grafików czy inżynierów dokładność powinna oscylować wokół 0,25 mm

– kolejnym parametrem jest tzw. wysokość odczytu czyli najmniejsza odległość ryska od powierzchni, pozwalająca na odczytanie rysunku. Zwykle wynosi ona  9-10 mm

– dla niektórych użytkowników, ważny będzie również czynnik mierzący szybkość i dokładność odwzorowanie ruchów rysika czyli tzw Próbkowanie. Jest ono wprost proporcjonalne do dokładności, wiec im wyższy ten parament tym lepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here