bezpieczniki

Instalacja elektryczna to jeden ważniejszych tematów, jaki pojawia się w trakcie projektowania domu. Zasady wyboru bezpieczników do domu powinny opierać się na kilku założeniach, które usprawnią późniejsze użytkowanie sprzętów elektrycznych oraz wszystkiego, co jest związane z prądem. Zapraszamy do artykułu.

Charakterystyka zabezpieczeń

Co do zasady, bezpiecznikiem nazywamy urządzenie, którego zadaniem jest ochrona instalacji elektrycznej i wszelkich zależnych od niej urządzeń, przed uszkodzeniami powstałymi wskutek przeciążeń. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona sieci polegająca na przerwaniu fazy zasilania, zanim dojdzie do przegrzania, a nawet pożaru. Wśród licznych zalet wyróżnić można to, iż bezpieczniki działają w pełni bezobsługowo i charakteryzują się stuprocentową niezawodnością. Nie warto na nich oszczędzać na etapie projektowania instalacji elektrycznej, gdyż z pewnością właściwa realizacja zaowocuje w przyszłości, a domownicy będą mogli spać spokojnie.

Bezpieczniki dzielimy na kilka grup. Pierwsza z nich to bezpieczniki szybkie, czyli takie, które charakteryzują się krótkim czasem działania, co oznacza, że w momencie poboru prądu, który przewyższa wartość nominalną wartości bezpiecznika, obwód instalacji zostaje natychmiast rozłączony. Kolejna z nich to zwłoczne, zwane inaczej rozruchowymi. Przewidziane są do załączania silników bądź innych urządzeń, które potrzebują jedynie chwilowego zwiększonego poboru prądu. Na uwagę zasługują również bezpieczniki czasowe – można dowolnie ustalić czas ich reakcji. Po załączeniu są aktywne ustalony czas i dopiero po nim obwód zastaje rozłączony. Od lat znajduje to zastosowanie np. na klatkach schodowych, co jest niezmiernie wygodnym rozwiązaniem.

Bezpieczniki – podstawowe informacje

Jakie znaczenie ma wybór bezpieczników? A no takie, że w bezpośredni sposób odpowiada on za elektrykę w budynku. Nieprawidłowo dopasowany uniemożliwi poprawne działanie urządzeń, co w razie zwarcia mogłoby doprowadzić do porażenia osób będących w kontakcie z maszyną. Głównym zadaniem bezpiecznika www.bricomarche.pl/elektryka/instalacje-elektryczne/bezpieczniki jest ochrona przed niepożądanymi przepięciami i przeciążeniem, które może powstać wskutek nieprawidłowego użytkowania danego sprzętu.

Planując instalację elektryczną zarówno w budynku, jak i poza nim, konieczne jest zastosowanie zabezpieczeń dopasowanych do projektowanego obwodu, zgodnie z późniejszym przeznaczeniem. Zaleca się, aby do obwodu oświetlenia wykorzystano bezpieczniki o nominalnej wartości 10A. Z kolei obwody gniazd powinny mieć na wejściu zabezpieczenie w postaci co najmniej 16A.

Kluczowe jest dostosowanie wartości do realnego zużycia i zapotrzebowania. Do kuchni i pomieszczeń, w których obecne są artykuły gospodarstwa domowego o dużym poborze prądu (jak np. kuchenka, lodówka, czy pralka), warto wybrać bezpieczniki o nieco większej mocy.

Prawidłowo obrane wartości sprawiają, że w przypadku awarii lub nieplanowanego skoku napięcia sprzętu nie ulegną zniszczeniu, ani przegrzaniu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here