Elektronika jeszcze do niedawna była dziedziną wiedzy, którą mogli poznawać głębiej bardzo nieliczni – przede wszystkim osoby, które miały możliwość ukończyć techniczne studia wyższe w tym kierunku. Obecnie uczelnie nadal proponują coraz bardziej rozwinięte kierunki na wydziałach elektroniki, ta jednak stała się w dużej mierze dostępna – praktycznie dla każdego, kto posiada dostęp do Internetu. Jest on pełen informacji: wystarczy tylko umieć rozpoznać, które z nich są wartościowe.
Internet otwiera drogę do elektroniki dla każdego
W Internecie znajduje się nieskończona liczba informacji. Niestety, tylko część z nich niesie za sobą realną wartość merytoryczną. Rozpoczynając naukę, warto sprawdzać za każdym razem, czy źródło z którego masz zamiar skorzystać jest w pełni wiarygodne. W sieci krąży wiele nieprawdziwych lub niepełnych informacji, które mogą utrudniać naukę i pełne zrozumienie różnych zagadnień. Korzystając z różnych materiałów, warto jest sprawdzić, kto jest ich autorem oraz jaką zapisał bibliografię. Przykładowo, na Wikipedii znajduje się wiele wartościowych materiałów, jednak przed skorzystaniem z podanych informacji, warto skontrolować podane na dole strony przypisy. Niektóre wpisy na polskiej wersji tej strony nadal wymagają dopracowania, ponieważ na przykład nie podają pełnych informacji na temat danego zjawiska, przez co jest ono częściowo zakłamane. Wiedza elektronika powinna być budowana od podstaw, tak aby rozumiał możliwie najlepiej wszystkie zjawiska, którymi się posługuje. Znakomitym przykładem portalu z rzetelną wiedzą jest strona FORBOT.
Forbot – portal dla elektroników, robotyków i nie tylko…
Forbot to portal dla elektroników, robotyków oraz dla osób, które nie miały jeszcze styczności z tymi dziedzinami, ale chciałyby się czegoś nauczyć. Można tam znaleźć szereg kursów uczących podstaw elektroniki i robotyki, korzystania ze specjalistycznych narzędzi (takich jak moduły Raspberry Pi czy Arduino) oraz skomplikowanych zadań z tych dziedzin. Nabywając takie umiejętności, można wykorzystywać je w codziennym życiu przy drobnych naprawach i obsłudze różnego rodzaju sprzętu, albo budować własne urządzenia. Po zrozumieniu podstaw elektroniki, nauczeniu się lutowania i programowania mikrokontrolerów oraz poznania zasad ich obsługi, użytkownik może sam zaprojektować i stworzyć własny system inteligentnego budynku lub inny zaawansowany projekt.
Jakie są korzyści z nauki elektroniki?
Dla osoby, która dobrze rozumie zagadnienia związane z elektroniką oraz zdobędzie doświadczenie w tej dziedzinie – otwierają się zupełnie nowe możliwości. Elektronika to nie tylko przydatna w codziennym życiu umiejętność, ale także dodatkowy “fach w ręku”. Osoby dobrze obyte z tym tematem są poszukiwane na rynku pracy. Oprócz tego, elektronik z doświadczeniem może zacząć praktykować pracę jako freelancer i wykonywać urządzenia na zamówienie. Przykładowo osoba posiadająca umiejętności elektronika może wykonywać unikalne przyrządy elektroniczne do instrumentów muzycznych (na przykład efekty do gitar elektrycznych), a następnie oprawiać je w obudowy samodzielnie zaprojektowane do druku na drukarce 3D.