Projektowanie obwodów drukowanych

Obwody drukowane, znane także jako płytki PCB (ang. Printed Circuit Board) stanowią elementy występując w prawie każdym urządzeniu elektronicznym. To właśnie przy pomocy płytek PCB stworzone są elektroniczne układy, od których zależy poprawne funkcjonowanie urządzeń – zarówno do użytku domowego, jak i przemysłowego. Każda płytka stworzona jest z materiału izolacyjnego pokrytego folią przewodzącą (folią miedzianą), która to dzięki ścieżkom miedzianym i polom lutowniczym tworzy wraz z zamontowanymi elementami elektronicznymi układ.

Płytki mogą się różnić od siebie różnymi parametrami, jak np.:

– ilość warstw: 1-, 2- oraz wielowarstwowe,
– laminat wykorzystany podczas produkcji: wykonany z włókna szklanego z żywicą epoksydową (FR-4), epoksydowy materiał kompozytowy z tkanin szklanych, włókniny szklanej oraz papieru połączonych żywicą epoksydową (CEM-1, CEM-3), lub laminat z aluminiowym rdzeniem (ALU),
– grubość płytki: powyżej 1,5 mm, 0,2 – 0,5 mm, 0,1 – 0,15 mm,
– grubość pokrywającej folii miedzianej.

Te różnice są ściśle zależne od przeznaczenia płytki. W wyniku postępującej automatyzacji procesów przemysłowych, budowa płytek staje się coraz bardziej skomplikowana oraz wymagająca. Tym niemniej każdy z typów musi charakteryzować się założonymi właściwościami elektrycznymi, trwałością oraz odpornością bez względu na środowisko pracy, dlatego zarówno za projektowanie obwodów drukowanych, jak i ich produkcję powinni być odpowiedzialni profesjonaliści. Pierwszym krokiem, poprzedzającym rozpoczęcie prac projektowych, jest ustalenie wymagań ściśle związanych z konkretnym urządzeniem. Podczas tworzenia schematu, każdy element obecny na płytce powinien być rozmieszczony z uwzględnieniem zaleceń projektowych. Producenci zwykle podają rekomendacje, dotyczące m.in.:

– odległości koniecznych do zachowania między częściami przewodzącymi,
– minimalnych szerokości ścieżek,
– minimalnych średnic otworów i wielkości pierścieni,
– liczby zastosowanych warstw.

To właśnie stosowanie się do zaleceń producentów oraz do międzynarodowej normy IPC-2221 dotyczącej ogólnych standardów płytek PCB umożliwi produkcję bezpiecznych, niezawodnych oraz wydajnych płytek, spełniających oczekiwania użytkowników. Dodatkowo wyżej wymienione standardy pozwalają na zachowanie spójności wśród branż produkujących PCB. I tak, przykładowo – płytka drukowana z tspcb.pl wykonywana jest zgodnie z normą IPC-2221. Zaś samo projektowanie PCB odbywa się w komputerowym oprogramowaniu CAD, po czym gotowa płytka może zostać zamontowana w urządzeniu i przetestowana pod względem swojego funkcjonowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here