Czyszczenie komputera

Hałas to jedna z tych cech, które przeszkadzają wielu osobom w przypadku użytkowania starych komputerów. Wprawdzie nowoczesne jednostki są już dziś konstruowane jako coraz cichsze, ale jednak wciąż zbyt głośne funkcjonowanie urządzenia może dawać się we znaki. Na szczęście zwykle nie jest to bardzo duży problem, z którym też można stosunkowo łatwo sobie poradzić używając kilku podstawowych metod.

Czyszczenie i wentylator
Jeśli nasz komputer chodzi zbyt głośno warto spróbować go wyczyścić. Do tego należy użyć przede wszystkim sprężonego powietrza, co może okazać się pomocne zwłaszcza jeśli kurz zapchał otwory wentylacyjne, przez co komputer bardziej się nagrzewa, a wiatraki wentylatora kręcą się szybciej powodując hałas.
To właśnie wentylator jest jednym z podstawowych źródeł hałasu w komputerze.Jeśli czyszczenie na nie za wiele się zdało to warto zastanowić się nad wymianą coolerów na większe, czyli 92 mm lub 120 mm. Poza tym, chłodzenie pasywne nie generuje tego rodzaju dźwięków, a może być z powodzeniem montowane do komputera, chociaż jest to raczej rozwiązanie dla komputerów służących do pracy biurowej nie zaś tych o większych wymaganiach, służących do gry czy też obróbki plików audio i wideo.

Zmiana twardego dysku
Kolejnym stosunkowo głośnym elementem komputera jest twardy dysk. W tym przypadku, także pod względem hałasu, zdecydowanie lepiej sprawdzają się nowe półprzewodnikowe dyski SSD, nie zaś tradycyjne dyski talerzowe HDD. SDD powodują wzrost wydajności komputera, ale zmniejsza także głośność funkcjonowania całego komputera.

Inne metody
Wreszcie jeśli już przy zakupie nowego sprzętu wiemy, że zbyt głośno pracujące urządzenie nas denerwuje to możemy wybrać obudowę niwelującą drgania, a jeśli nawet to nie wystarczy to pozostaje nam jeszcze użycie specjalnej maty wygłuszającej umieszczanej wewnątrz obudowy. Warto pamiętać też, żeby postawić urządzenie na materiale, dywanie lub przynajmniej gumowych nóżkach, co również powinno pomóc w zmniejszeniu ilości drgań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here