Pady to dzisiaj podstawowe wyposażenie każdego gracza. Jednak pomimo ich popularności i wielofunkcyjności wciąż istnieją gry, do których najlepszym urządzeniem okazuje się wciąż być tradycyjny joystick. Zresztą jeśli przyjrzymy się rynkowi komputerowemu to szybko okaże się, że joysticki wcale nie zniknęły i nie zostały odłożone do lamusa, a raczej funkcjonują w świecie graczy.
Joystick to jeden z symboli początków gier komputerowych. Dzierżony przez niemal każdego nastolatka, dołączany do kultowego Atari 2600 wiązał się bezpośrednio z początkiem pewnego nowej ery. Dzisiaj wprawdzie nie jest już dominującym kontrolerem i nigdy już raczej na ten stopień nie wróci, ale wciąż okazuje się być niezastąpiony w niektórych typach rozgrywek.
Zastosowanie
Joystick stracił popularność na rzecz przez pada ze względu na uniwersalność nowego rozwiązania. Charakterystyczna gałka z przyciskami niezbyt nadawała się do gry we wszelkie gry sportowe, przygodowe. Nie najlepiej gra się także joystickiem w bardzo popularne gry typu strzelanki. Jednak patrząc z drugiej strony chociażby na symulatory lotów samolotem to już sytuacja jest zupełnie odwrotna. W tym przypadku to właśnie joystick wydaje się być tym rodzajem kontrolera, który najlepiej oddaje realia prawdziwej specyfiki bycia pilotem, a przez to jest bardziej pożądanym urządzeniem do grania w tego typu grę. Kolejne zastosowanie joysticka to komputerowe bijatyki, do których stworzono nawet specjalne typy produktów jak na przykład Razer Atrox. W swoim stylu ma on przypominać tradycyjne automaty do gier.
Szeroki wybór
Joysticki są obecnie wciąż produkowane przez wiele znanych firm, a szerokość oferowanych produktów najlepiej obrazuje rozpiętość cenowa sięgająca od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Przykładowymi produktami mogą być tutaj Logitech Extreme 3D Pro, wyposażony w 12 programowalnych przycisków i dodatkowy ośmiopozycyjny przycisk, bądź też Mad Catz Cyborg V1, który dysponuje aż 10 w pełni programowalnymi przyciskami.