Laptopy powystawowe

Laptop to jedno z najczęściej wykorzystywanych urządzeń mobilnych. Oczywiście bardziej popularne są smartfony, ale one nie dają tak szerokich możliwości stosowania różnego oprogramowania, szczególnie specjalistycznego. Urządzenia mobilne wysokiej jakości mogą być drogie, dlatego wiele osób decyduje się na zakup sprzętu używanego, na przykład poleasingowego. Czy warto kupić używanego laptopa powystawowego? Odpowiedź nie jest prosta, bo wszystko zależy od naszych przyzwyczajeń i indywidualnych potrzeb.

Laptopy, zwane także notebookami, to komputery przenośne, w których liczą się nie tylko parametry jak ilość pamięci czy wydajność procesora. W tym przypadku bardzo ważna jest ich waga, wymiary, ekran oraz obudowa. Laptop powinien być lekki, choć nie możemy oczekiwać, że kilkuletni sprzęt będzie miał cechy nowych urządzeń. Wymiary decydują o wielkości matrycy, czyli ekranu LCD. Wiele osób chce używać laptopa jak najmniejszego, aby można było go zmieścić w małej torbie czy plecaku. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak zawsze, bo matryce mają różne rozdzielczości. Może się więc zdarzyć, że duży ekran 15-calowy będzie miał rozdzielczość 1366×768, a mniejszy 12-calowy sprzęt będzie wyposażony w rozdzielczość FullHD. Ponadto ważny jest też rodzaj matrycy, odzwierciedlenie kolorów oraz kąty widzenia.

Czy warto kupić laptopa powystawowego?

Laptopy powystawowe mogą być oferowane w różnym stanie wizualnym oraz technicznym. Nie wszystkie usterki czy ewentualne wady są możliwe do zauważenia od razu przy zakupie, bo na przykład nie przewidzimy, jak będzie nagrzewać się obudowa po kilku godzinach intensywnej pracy. Dlatego najlepiej korzystać z ofert znanych i sprawdzonych firm, które oferują gwarancję oraz własny serwis. Możemy dodatkowo uzyskać opcję ewentualnej wymiany sprzętu, jeśli kupiony wcześniej jest sprawy, ale okaże się, że nie do końca spełnia nasze potrzeby.

Dla każdego użytkownika komputera ważna jest wydajność. Laptopy używane mają często montowane duże, ale niezbyt szybkie dyski twarde, a ten element ma ogromny wpływ na szybkość pracy. Dlatego laptopy używane najlepiej wyposażyć w dysk typu SSD, który będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż tradycyjna technologia HDD. Różnicę podczas pracy zauważymy zazwyczaj nawet wtedy, gdy nie wymienimy żadnego innego elementu komputera.

Podczas zakupu laptopa powystawowego warto sprawdzić także kartę graficzną, jaka znajduje się na wyposażeniu oraz czy jest możliwość jej wymiany. Większość laptopów nie będzie miała takiej opcji, ale jeśli znajdziemy taki model, warto się na niego zdecydować. Należy unikać kart graficznych integrowanych, bo dzielą one pamięć operacyjną i mają mniejszą wydajność, szczególnie podczas wykonywania operacji 3D. Laptopy używane mogą być więc doskonałym rozwiązaniem pod warunkiem, że zwrócimy większą uwagę na ich szczegółowe parametry. Przy wyborze warto też kierować się renomą producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here