ERP (ang. Enterprise Resource Planning) jest metodą efektywnego planowania oraz zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. W ten sam sposób określa się także systemy informatyczne, które służą wspomaganiu planowania produkcji.
Nie ulega wątpliwości, że dla firm z sektora produkcyjnego zintegrowane rozwiązania IT są niezbędne, aby umożliwić sprawny przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi działami organizacji i tym samym zapewnić zaawansowaną analizę wszystkich potrzebnych danych. Bez odpowiednio dobranych technologii utrzymanie konkurencyjnej pozycji jest w dzisiejszych czasach mało możliwe.
Do czego wykorzystuje się analitykę w firmach produkcyjnych?
- optymalizacja produkcji i planowanie operacji
- optymalizacja ogólnego procesu planowania biznesowego, a także kontrolingu
- efektywniejsze wykorzystanie zasobów organizacji i optymalna gospodarka magazynowa
- redukcja kosztów logistycznych poprzez wgląd do łańcucha dostaw w czasie rzeczywistym
- rejestracja czasu pracy
Planowanie produkcji
System ERP pozwala na dokładne planowanie procesów w firmie w wariancie ograniczonych zdolności, a także umożliwia definiowanie kalendarza dostępności dla każdego zasobu, który uwzględnia również serwis i awarie, informacje o zmianach i rotacji pracowników, reguły kolejkowania zleceń na konkretnym zasobie oraz zasady wyboru zasobu z danej grupy. Kolejnym jego elementem jest duża dostępność danych dotyczących produkowanych wyrobów i kupowanych materiałów, półproduktów czy narzędzi. Na podstawie wprowadzanych danych system dostarcza zatem aktualnych informacji o tym jak wyglądają stany magazynowe. Zintegrowane systemy Informatyczne ERP oferują zatem niemal nieograniczone możliwości przetwarzania danych, również w zakresie szczegółowego planowania produkcji, dzięki czemu proces wytwarzania podlega stałej kontroli.
Korzyści płynące z implementacji systemu zintegrowanego ERP
- techniczne przygotowanie produkcji
- proste planowanie i harmonogramowanie produkcji
- efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów
- ulepszona organizacja pracy zarówno pojedynczych osób, jak i całych zespołów
- bieżąca kontrola wszystkich realizowanych zadań i czynności
- ekspresowa korekta planów oraz szybka modyfikacja zleceń
- wyższa jakość produktów
Kompleksowe podejście, a także możliwość nadzorowania każdego etapu produkcji, pozwala w prosty sposób osiągnąć jeden z podstawowych elementów, które wpływają na poziom zadowolenia klienta – terminową realizację nawet najbardziej skomplikowanego zamówienia. Planowanie produkcji w systemach ERP jest również najlepszym sposobem na obniżenie kosztów procesów produkcji oraz zwiększenie rentowności organizacji.