Każdy z nas robi zakupy. Bez względu na styl odżywiania się, bez względu na zamożność – musi czasem pójść do sklepu i uzupełnić braki. Wcześniej jednak musi wybrać sklepy spożywcze, do których pójdziemy. Decyzja ta coraz częściej ma charakter nie tylko ekonomiczny, ale też ideologiczny. W świecie wielkich korporacji czy podwykonawców coraz chętniej sięgamy po drobnych wytwórców, rodzinne firmy i lokalnych dostawców. A jak pod tym względem prezentują się sklepy spożywcze?
Jak można podzielić sklepy spożywcze?
Na pierwszy rzut oka podział jest prosty: mamy małe osiedlowe sklepy prowadzone przez właścicieli, które zawsze są jedyne w swoim rodzaju, oraz duże sklepy należące do wielkich, zwykle zachodnich firm, które znajdziemy w każdym mieście, czasem po kilka. Warto jeszcze pamiętać o sklepach franczyzowych, czyli takich, które działają pod marką dużej sieci, ale są prowadzone przez właścicieli konkretnej placówki (jak np. Żabka). Te ostatnie łączą w sobie cechy małych i dużych sklepów.
Duże sklepy spożywcze – wady i zalety
Duży wybór produktów w atrakcyjnych cenach – tak najkrócej można określić większe, sieciowe sklepy spożywcze. I faktycznie tak jest, bo ze względu na dużą przestrzeń i wysokie obroty sklepy takie mogą sobie pozwolić na szeroki asortyment i liczne promocje. Z drugiej strony cierpi na tym jakość obsługi (np. długie kolejki przy kasach). Trzeba też pamiętać, że zgodnie z prawem sklepy te muszą być zamknięte w niedziele – z coraz mniejszą liczbą wyjątków. W dużych sklepach spożywczych często natkniemy się na rozmaite promocje, co z jednej strony pozwala zaoszczędzić, z drugiej czasem skłania do kompulsywnych zakupów.
Małe sklepy spożywcze – wady i zalety
Wady i zalety małych sklepów spożywczych w wielu przypadkach są odwrotnością cech ich większych konkurentów. Do zalet lokalnych sklepów należy z pewnością to, że są zorientowane na klienta indywidualnego i starają się go zatrzymać jakością obsługi. Poza tym ich oferta może nie być bogata (nie mają tak dużej powierzchni wystawowej ani magazynowej, co sklepy wielkopowierzchniowe), ale za to w wielu przypadkach bywa bardziej przemyślana. Inaczej mówiąc: jakość towarów przeważa nad ilością. Małe sklepy spożywcze mogą sobie pozwolić na kontakty z lokalnymi dostawcami, a zatem sprzedawać warzywa od lokalnych rolników czy świeże mięso od miejscowego rzeźnika. Mają one może mniej promocji, jednak często bywają one korzystniejsze.
Wybierz, co chcesz – za każdym razem
Nikt nie powiedział, że wybór pomiędzy małym a dużym sklepem spożywczym jest jednorazowy. Tak naprawdę za każdym razem, gdy idziemy na zakupy, możemy ten wybór ponawiać, i możemy go zmieniać. Możemy też decydować się na wspomniane sklepy franczyzowe, których ceny i promocje ustalane są przez sieć, do której należą, ale właściciele działają lokalnie i są wyczuleni na potrzeby społeczności, która u nich robi codzienne zakupy.