Zakupy w internecie

Zakupy w internecie stają się coraz bardziej popularne. Od lat rośnie liczba zakupów dokonywanych za pośrednictwem internetu, coraz bardziej rozwija się oferta sklepów internetowych, więcej mamy też możliwości płatniczych. Jednak czy zakupy w internecie to dobry sposób na oszczędzanie?

Problemy zakupów w internecie

Zakupy w internecie spotykają się z pewnym oporem, którego natura jest częściowo psychiczna. Płacimy za towar, który widzimy tylko na zdjęciu. Nie możemy go dotknąć, przyjrzeć się mu z bliska. Musimy zawierzyć grafikom, które mogą odbiegać od rzeczywistości. Nie mamy możliwości porównania. Kupujemy więc coś, czego faktyczną jakość poznamy dopiero później – ale zapłacić musimy od razu.

Nie mamy też gwarancji uczciwości sprzedawcy. Nie wiemy, czy towar przez niego wysłany będzie dobrej jakości, w odpowiednim rozmiarze itd. Nie mamy nawet pewności, że do wysyłki w ogóle dojdzie. Oczywiście jesteśmy chronieni prawnie, ale dochodzenie swoich praw bywa długie i uciążliwe, a problem ten nie istnieje przy zakupach w świecie rzeczywistym.

Rozwiązania

Wraz z rozwojem technologii i wzrostem zainteresowania zakupami on-line, powstały różne rozwiązania związanych z nimi problemów. Obecnie dostępne mamy różne formy płatności, niektóre z nich bardzo bezpieczne, ale też szybkie. Poza tym rozwinęło się wiele platform umożliwiającym handel on-line, które swoimi programami oraz renomą zwiększają bezpieczeństwo i komfort zakupów. Poza tym coraz większą rolę zaczęły odgrywać komentarze użytkowników. Dziś łatwo sprawdzić, w jakim sklepie zakupy są bezpieczne i udane – właśnie dzięki opiniom wystawianym przez klientów.

Czy zakupy w internecie są opłacalne?

Oferta sklepów internetowych jest bogata, a ceny bywają niższe, niż w sklepach stacjonarnych. Dzieje się tak między innymi dlatego, że sklepy internetowe nie potrzebują przestrzeni wystawowej czy licznej obsługi, a koszty transportu częściowo przerzucane są na klienta. Dlatego zakupy w internecie mogą być bardziej opłacalne. Poza tym w sieci bardzo łatwo porównać ceny tego samego produktu dostępnego w różnych sklepach. Możemy więc bez problemu znaleźć cenę dla nas najkorzystniejszą.

Warto jednak pamiętać, że choć oferta sklepów on-line obejmuje już praktycznie wszystkie artykuły, to zwykle do kosztów samych zakupów musimy doliczyć jeszcze koszty przesyłki, które w ostatnim czasie rosną (niezależnie od sklepów internetowych). W efekcie zakupy drobnych przedmiotów przez internet nie są tak opłacalne, bo różnica w cenie jest niższa, niż koszty dostawy.

Ciekawą możliwością są też zakupy w sklepach zagranicznych. Coraz więcej sklepów oferuje wysyłkę za granicę. To daje wiele możliwości. W naszym zasięgu są na przykład oryginalne produkty uznanych marek, których dystrybucja w Polsce jest znikoma. Z drugiej strony mamy też dostęp do rynków azjatyckich, które słyną z niskich cen. Warto też porównywać ceny elektroniki w sklepach z różnych państw – różnice przy tych samych modelach mogą być zadziwiające.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here