Obowiązek rozliczenia z podatku spoczywa na wszystkich Polakach. Z pewnością zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło lub zlecenie otrzymali już od pracodawców informację o osiągniętych dochodach i zastanawiają się, jak rozliczyć pit 11 zgodnie z obowiązującymi przepisami. Od 2008 roku mamy możliwość składania deklaracji PIT online, co znacznie upraszcza całą procedurę i pozwala szybciej otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Co istotne, żeby rozliczyć się z fiskusem, nie musimy nawet wychodzić z domu. Wystarczy dostęp do komputera oraz odpowiedni program lub aplikacja.

Jak rozliczyć PIT-11?

Do końca kwietnia większość podatników musi założyć odpowiednie pity w swoich urzędach skarbowych w formie papierowej lub przez deklaracje online. Większość niezbędnych danych znajdziemy na dostarczonym przez pracodawcę druku PIT-11. W rozliczeniu wystarczy przenieść je w odpowiednie miejsca zeznania. Najczęściej wypełnianym formularzem jest PIT-37, ale wielu podatników ma wątpliwości, czy to właśnie ten druk powinni wybrać, a nie na przykład PIT-36.

Rozliczenie PIT-36 online składają wszyscy ci, którzy dochody pozyskują bez pośrednika płatnika. W dużym skrócie są to przedsiębiorcy. Poza tym z tego formularza pitax.pl/pit36 korzystać muszą również rodzice, którzy rozliczają dochody małoletnich dzieci oraz podatnicy, którzy otrzymali dochody z tytułu najmu lub dzierżawy, prowadzili pozarolniczą działalność opodatkowaną według skali lub też uzyskali dochód za granicą. Rozliczenie PIT-36 za 2018 w dużej mierze polega więc na wpisaniu odpowiednich (często różnych) dochodów w formularz. Dedykowany program znacząco całą procedurę ułatwia.

Pity pod lupą

Osoby zatrudnione oraz emeryci w większości przypadków rozliczą się z fiskusem na druku PIT-37. W ten formularz można wpisać również dochody z umów zleceń czy o dzieło oraz przychody z praw autorskich, stypendium, zasiłków ubezpieczenia społecznego lub innych świadczeń z Funduszu Pracy czy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Poza tym za pomocą tego druku można rozliczyć się również wspólnie z małżonkiem pod warunkiem, że oboje są uprawnieni do tego. Jeśli jeśli poza wskazanym dochodami podatnik otrzymywał świadczenia z innych źródeł, powinien sięgnąć po wspomniany wyżej formularz PIT-36.

Te dwa najczęściej składane druki oczywiście umożliwiają wskazanie odpowiednich ulg i odliczeń oraz przekazanie 1% na wybraną Organizację Pożytku Publicznego. Bazę sprawdzonych instytucji oraz inne elementy ułatwiające rozliczenia znajdziemy w funkcjonalnych programach do rozliczenia online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here