Praca w branży IT nie zawsze wymaga od pracowników tego by przychodzili codziennie do biura. Większość zadań programistycznych może być z powodzeniem wykonywana zdalnie według ustalonych warunków współpracy.

Praca w branży IT nie zawsze wymaga od pracowników tego by przychodzili codziennie do biura. Większość zadań programistycznych może być z powodzeniem wykonywana zdalnie według ustalonych warunków współpracy. Jeśli jesteś sprawnym programistą i znajdziesz ofertę pracy skrojoną pod twoje umiejętności, dowiedz się czy w grę wchodzi praca zdalna. Ten typ pracy jednak znacznie różni się od stacjonarnego wykonywania przydzielonych zadań. Programista chcący pracować zdalnie musi posiadać odpowiednie cechy, które znacznie ułatwią mu terminowe i bezproblemowe wykonywanie pracy. Jakie cechy powinna posiadać taka osoba?

Zaangażowanie i umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów.

Codzienne przychodzenie do biura, obecność innych współpracowników i szefa mobilizują do skupienia się na codziennych obowiązkach. Pracując z domu, nie mając nad sobą przełożonych, którzy by kontrolowali naszą pracę czasem może doskwierać nam brak motywacji do pracy. Dlatego istotne jest, żeby nasza praca dawała nam satysfakcję i była polem do realizacji. Jeśli doskwiera nam wypalenie zawodowe, ciężko będzie nam znaleźć motywację do programowania, nawet pomimo atrakcyjnego wynagrodzenia. Oczywiście do zdalnej pracy, niezbędne są także umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów. Negatywną stroną pracy zdalnej w porównaniu do stacjonarnego wykonywania obowiązków, jest ograniczone pole w poszukiwaniu pomocy u innych pracowników. Od pracowników zdalnych wymaga się, by wykazywali się oni dużą samodzielnością w radzeniu sobie z wyzwaniami. Praca w jednym pomieszczeniu z zespołem doświadczonych osób, znacznie ułatwia kwestie szukania pomocy wśród współpracowników. Pracując zdalnie, trudno jest niż dzwonić z każdą drobnostką do osób, które być może w danym momencie są zajęte i nie mogą nam pomóc.

Komunikatywność i doskonała organizacja pracy

Jeśli już natomiast natrafimy na przeszkodę, której nie będziemy w stanie samodzielnie pokonać i zmuszeni będziemy prosić o pomoc przełożonych i współpracowników w biurze, powinniśmy nie mieć problemów z komunikacją. Przy pracy zdalnej wymiana informacji oraz umiejętność nawiązywanie i utrzymywaniem relacji jest umiejętnością niezwykle ważną. Podczas wymiany informacji wyrażajmy się jasno i starajmy się zawsze uzyskać konkretne informacje, których potrzebujemy. Praca z domu wymaga także doskonałej organizacji czasu. Chcąc pracować zdalnie musimy wyrobić w sobie rutynę pracy w wyznaczonych godzinach. Brak nadzoru pracy i cała masa rzeczy, które mogą nas od pracy odciągnąć, sprawiają, że bez doskonałej organizacji pracy i umiejętnego zarządzania swoim czasem możemy mieć problemy z dotrzymaniem terminów. Praca z domu wymaga dużej dyscypliny oraz zdolności określania priorytetów. 

Źródło: TeamQuest.pl – Praca IT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here