Czy montować dwie karty graficzne?

Jednym z popularnych dylematów użytkowników komputerów, zwłaszcza tych posiadających urządzenia starszej generacji i planujących ich rozbudowę, jest pytanie o kartę graficzną, a dokładniej o to czy lepiej posiadać dwie karty średniej jakości czy lepiej jedną bardzo dobrą?

Możliwość instalowania kilku kart graficznych w jednym komputerze nie jest już specjalną nowością, ponieważ zabieg ten jest już wykorzystywany od ładnych kilku lat. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą funkcjonowania dwóch technologii stosowanych odpowiednio przez Nvidię i AMD. Użytkownicy wysokiej jakości sprzętu korzystają z tego rozwiązania dosyć często, ale jest ono także jakąś alternatywą dla posiadaczy starszego wyposażenia.

Nowy komputer
Podstawowe pytanie dotyczy tego czy chcemy po prostu rozbudować już istniejący komputer, poszerzyć jego możliwości, czy też jesteśmy w fazie składania nowej jednostki. W przypadku tej drugiej sytuacji kupno dwóch kart graficznych sprawdzi się tylko i wyłącznie jeśli będą one obie bardzo wydajne i jeśli rzeczywiście mamy tego rodzaju potrzeby sprzętowe. Dla nowego komputera stanowczo lepszym rozwiązaniem jest jednak dobra karta graficzna niż dwie słabe, chociażby dlatego, że druga karta nigdy nie jest gwarancją podwojenia jakości i nie daje stu procentowego wzrostu wydajności. Wiąże się to też z większymi wydatkami na zasilacz do komputera.

Rozbudowa komputera
Tymczasem jeśli posiadamy już swój komputer i chcielibyśmy rozszerzyć jego możliwości poprzez dołożenie drugiej karty graficznej to należy zaznaczyć, że będą to musiały być koniecznie dwa identyczne modele. Poza tym często wymagana jest też płyta główna z dwoma złączami PCI-Express, przez co na możliwość podpięcia drugiej karty graficznej zależy również od posiadanej przez nas już płyty głównej. Jest jeszcze także kwestia zasilania, a mianowicie karta graficzna to podzespół, który jest odpowiedzialny za pobór największej ilości energii w całym komputerze, więc potrzebny nam jest też bardzo mocny zasilacz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here