Złożenie swojego własnego komputera z poszczególnych podzespołów ma wiele istotnych zalet. Przede wszystkim możemy wziąć w nim pod uwagę wszystkie istotne cechy jakie powinien posiadać nasz sprzęt i uwzględnienie ich podczas dokonywania wyboru. Własne złożenie ma także duże zalety ekonomiczne, ponieważ wiedząc co nam się przyda, a co będzie dla nas zbędne możemy w dowolnym sposób manipulować poszczególnymi podzespołami tak aby za całość nie zapłacić za dużo.
Dla niektórych najistotniejsza będzie karta graficzna, a dla innych pamięć RAM. Komputer służy do naszego indywidualnego użytku, więc powinien być spersonalizowany już na poziomie swojej konstrukcji, wyboru poszczególnych podjednostek. Jednakże decydując się na jego złożenie warto zastanowić się dokładnie na czym nam zależy i na co konkretnie zwrócić uwagę.
Procesor
Całą zabawę należy zacząć od wyboru procesora. Przykładowo procesor Intel Core i3-6100 to produkt nie najmocniejszy na rynku, ale wystarczająco wydajny, zintegrowany z kartą graficzną Intel® HD Graphics 530, charakteryzujący się niską temperaturą pracy. Jest to zatem stosunkowo tanie (ok 500 zł) i dobre rozwiązanie.
Płyta główna
Jeśli chodzi o płytę główną to polecanym modelem dla naszej ekonomicznej składanki może być Asus H110M-K w standardzie microATX z dwoma slotami na pamięć o maksymalnej pojemności 32 GB. Jest ona prosta i niedroga, ale z pewnością wystarczy, żeby spełnić podstawowe potrzeby każdego użytkownika.
Pamięć i twardy dysk
Pamięć operacyjna to element, który wpływa między innymi na sprawne korzystanie z komputera chociażby w trakcie gier lub oglądania filmów. Wystarczającym rozwiązaniem powinna być tu pojemność 8 GB, a w razie czego zawsze można dołożyć kolejną. Jeśli natomiast nie planujemy żadnych zmian w konfiguracji możemy zdecydować się również na nieco większą pojemność, czyli po prostu na 16 GB.
Na koniec pozostaje jeszcze kwestia twardego dysku. Najlepszy będzie tu dysk hybrydowy SSHD o 2 razy większej wydajności niż dysk HDD.