Współcześnie ludzie to głównie wzrokowcy. Oznacza to, że gdy przeglądają stronę internetową lub czytają tekst zamieszczony na niej, lubią mieć także ozdobę w postaci grafiki, która jest związana z tekstem. W ten sposób funkcjonują na przykład podręczniki szkolne, które z roku na rok zawierają coraz mniej tekstu, a coraz więcej przejrzystych schematów ujętych w formie graficznej. Nie bez powodu także Facebook promuje bardziej wpisy, które zawierają zdjęcie lub grafikę, aniżeli wpisy bez nich. Z tego wynika prosty wniosek: podstawowe umiejętności graficzne przydadzą się każdemu. Jednak w jaki sposób je zdobyć, skoro Adobe Photoshop kosztuje dosyć… dużo?

W Internecie, na nasze szczęście, istnieją darmowe edytory graficzne, które pozwolą zarówno na prostą edycję fotografii, jak i tworzenie nowych, skomplikowanych grafik.

  1. Canva

Canva to najpopularniejszy ostatnio edytor do grafik. Umożliwia on obróbkę zdjęć poprzez nałożenie na nie różnorodnych filtrów lub dodanie do nich elementów różnego rodzaju. Jednak przede wszystkim oferuje potężne możliwości, jeśli chodzi o tworzenie autorskich grafik. Wszystkie prostokąty, kwadraty, elementy (niektóre darmowe, niektóre płatne), tła: znajdziesz tutaj dosłownie wszystko i jeszcze więcej. Ciężko się w tym rozeznać na początku, jednak Canva oferuje już zrobione układy przedstawiające zaproszenia, ogłoszenia i inne rodzaje grafik, które można łatwo edytować i przerobić na swoje potrzeby, jednocześnie poznając możliwości, jakie oferuje ten edytor grafiki online. Canva umożliwia także tworzenie infografik, ten temat został poruszony w artykule: https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/102/dlaczego-warto-poslugiwac-sie-infografika. Jedynym problemem, oprócz konieczności opłacenia niektórych funkcji, jest to, że edytor nie działa na Operze.

  1. Vectr

Vectr to frapujący edytor graficzny, który zajmuje się – jak sama nazwa wskazuje – tworzeniem wektorów, czyli grafiki nieco odmiennej niż zwykłe .png czy .jpg. Wektory, w przeciwieństwie do tych rozszerzeń, nie zawierają pikseli. Ma to parę plusów i minusów, największy plus jest taki, że grafiki wektorowe można w nieskończoność powiększać oraz pomniejszać i nie odczujemy straty jakości ani efektu tak zwanej „pikselizacji”. Bo pikseli tutaj, przypomnijmy, nie ma. Z drugiej strony, tworzenie grafiki wektorowej wymaga pewnego obycia. Ten darmowy edytor można wprawdzie ściągnąć na komputer, jednak jest dostępny również online.

  1. Pixlr

Darmowy edytor grafiki Pixlr oferuje w zasadzie głównie edycję zdjęć, tworzenie z nich kolaży i innych kompozycji. Pozwala również na edycję kolorów zdjęć, gradientów i gam czerwieni, a także oferuje możliwość pracy na warstwach wraz z historią zmian. Można także po edytowanych zdjęciach rysować lub dodawać do nich jakieś kształty. Pixlr oferuje dwie wersje edytora grafiki online: Pixlr Editor oraz Pixlr Express, różniące się poziomem zaawansowania i czasochłonnością.

  1. PicMonkey

PicMonkey to edytor graficzny bardziej z przymrużeniem oka. Można więc tutaj dodawać komiksowe dymki, wstawiać serduszka, a wszystko to ozdabiać śmiesznymi napisami pisanymi fontami w postaci zawijasów, a przy tym wszystkim edytor pracuje z warstwami i pozwala na edycję zdjęć. Idealny dla blogów kierowanych do młodzieży lub wpisów na Facebooku dla młodych dorosłych. Statystyki potwierdzają: student bardziej zainteresuje się zdjęciem, na którym jest dużo śmiesznych elementów, niż poważnym komunikatem o terminach rejestracji na zajęcia. Można połączyć przyjemne z pożytecznym i przygotować zabawny komunikat o tym, że już niedługo należy zapisywać się na wybrane zajęcia.

  1. GetStencil

program graficzny onlineEdytor grafiki online dosyć podobny do Canvy, jednak z nieco innym podejściem do grafik. Znajdziemy tutaj ikony, ale też i szablony, na przykład z cytatami znanych ludzi, które mogą zainspirować nas do stworzenia podobnego obrazu. Problemem jest to, że z tłami domyślnie dostępnymi w GetStencilu średnio da się stworzyć spójną identyfikację wizualną. Jeśli planujemy serię postów na fanpage’a, to w tym edytorze można trochę pokombinować, ale bez szału, zwłaszcza że w wersji darmowej mamy do dyspozycji 10 grafik na miesiąc. Z drugiej strony, edytor grafiki GetStencil pozwala na wrzucanie i zapisywanie zdjęć, aby nie musieć już ich ponownie ładować na stronę.

Jak więc widać, każdy edytor oferuje nieco inne funkcje i jest przeznaczony do tworzenia obrazów, grafik lub tylko ich edycji. Część z nich nie jest całkowicie darmowa: niektóre elementy lub funkcje są zamknięte za paywallem, który należy pokonać poprzez wykupienie stosownej subskrypcji. Jednak, biorąc pod uwagę, że to darmowe edytory online w przeglądarce, to ich możliwości i tak są naprawdę spore.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here