Laptopy

W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić świat bez komputerów, tabletów czy smartfonów. Te ostatnie to w zasadzie małe komputery, choć nie mają zgodności IBM PC. Urządzenia te można spotkać niemal wszędzie. Nie jest to zaskakujące, bo posiadają wiele przydatnych funkcji, nie tylko związanych z pracą i nauką, ale także rozrywką.

Krótka historia komputerów przenośnych

Komputery stały się nieodłączną częścią naszego życia, ale nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że dzięki nim można znacznie łatwiej i przyjemniej gromadzić dane, tworzyć dzieła sztuki czy wykonywać zaawansowane obliczenia. Komputer był już od dawna wykorzystywany do takich zadań, jednak z czasem inżynierowie postanowili pójść o krok dalej i stworzyć komputer przenośny – laptop. Pierwszym tego typu urządzeniem był “Dynabook”, wymyślony przez Alana Kay’a z Xerox PARC w roku 1968. Projekt został opisany w 1972 roku w artykule zatytułowanym A Personal Computer for Children of All Ages.

Pierwsza prezentacja przenośnego urządzenia odbyła się już w 1973 roku: IBM Special Computer APL Machine Portable (SCAMP), prototypu opartego na procesorze IBM PALM. Dwa lata później laptopy pojawiły się na rynku, szybko zdobywając sobie uznanie konsumentów.

Laptopy dla biznesu? Nie tylko!

Laptopy bądź notebooki (nazwy te stosowane są zamiennie) podbiły rynek, zwłaszcza gdy zaczęto produkować je w wersjach dla graczy. Ale nie zawsze tak było. Początkowo niezbyt dobrze radziły sobie z bardziej zaawansowanymi grami, w których bardzo ważną rolę odgrywała karta graficzna, pamięć RAM i moc procesora. Dlatego służyły wówczas głównie ludziom biznesu, którzy musieli zabrać swój komputer do klienta.

Obecnie na rynku znajduje się ogromna liczba przenośnych komputerów o dużej mocy, które spokojnie radzą sobie z grami czy programami graficznymi – oba rodzaje software’u są w stanie bardzo mocno obciążyć podzespoły. Dawny, słaby komputer przenośny na pewno by sobie z nimi nie poradził, podczas gdy współczesne dorównują komputerom stacjonarnym.

Laptop używany jako alternatywa dla nowego

Przenośne komputery zyskały ogromną popularność i można je zobaczyć dosłownie wszędzie. Nie jest to zaskakujące, ponieważ zapewniają nam szybki dostęp do baz danych, wiedzy (m.in. czerpanej z Internetem) czy rozrywki. Służą też do utrzymywania kontaktu z osobami, które mieszkają zbyt daleko, aby je odwiedzić. Możliwości, które dają, w tym możliwości pracy i nauki zdalnej, były szczególnie widoczne w czasie pandemii.

Oczywiście, komputery o wysokich parametrach nie należą do najtańszych. Dlatego doskonałą alternatywą będą dla nich laptopy używane, dostępne w sprawdzonym komisie. Wiele z nich nie ma za sobą długiej historii i jest w doskonałym stanie, a dostępny od ręki system Windows pozwala na korzystanie ze wszystkich ważnych funkcji. Są więc ciekawą propozycją dla tych osób, które chcą mieć dostęp do dobrodziejstw jakie przynoszą ze sobą Internet, gry, funkcjonalne programy, social media czy filmy na żądanie, a nie mają zamiaru przepłacać za sprzęt. Z takich możliwości skorzystają między innymi studenci, osoby rozpoczynające własną karierę w biznesie, a także młodzież, jeśli ich rodzice nie mogą pozwolić sobie na droższy komputer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here