smartfon

Większość osób wymienia smartfona co 2-3 lata, a niektórzy nawet co roku. Podjęcie właściwej decyzji nie jest łatwe, ponieważ co chwilę na rynku pojawiają się nowe modele, które na pierwszy rzut oka niewiele się od siebie różnią.

Jednocześnie nie powinniśmy wybierać nowego urządzenia na chybił-trafił, ponieważ będziemy zapewne korzystać z niego codziennie i ważne jest, aby było ono dobrze dobrane. W takim razie, na co należy zwracać uwagę przy wyborze nowego smartfona? Doradzamy!

Wielkość ekranu

Obecnie zdaje się panować moda na smartfony z ogromnymi ekranami. W rzeczywistości jednak takie smartfony mają też swoje wady. Między innymi mogą nie mieścić się w kieszeni, a w przypadku osób z mniejszymi dłońmi dosięganie niektórych miejsc na ekranie może być uciążliwe.

Dlatego też nie traktuj automatycznie ogromnego ekranu jako zalety, a rozważ, jaka wielkość ekranu będzie dla Ciebie najwygodniejsza i zwracaj na to uwagę.

Pamięć RAM

Zbyt mała ilość pamięci RAM może sprawiać, że smartfon będzie po prostu się zacinać. Dlatego też warto zadbać, aby nowy smartfon miał co najmniej 4GB RAM-u, a najlepiej jeszcze więcej. Szczególnie w przypadku, kiedy interesuje nas nie tylko przeglądanie mediów społecznościowych czy wymienianie wiadomości, ale na przykład granie w wymagające gry mobilne.

Często ten sam smartfon sprzedawany jest obecnie w kilku wersjach, zwłaszcza w przypadku smartfonów budżetowych. Wersja z większą ilością pamięci RAM oznacza z reguły dopłatę w wysokości od kilkudziesięciu złotych do kilkuset złotych. Zaoszczędzenie nieco więcej kwoty i dopłacenie za smartfon z większą ilością RAM-u może być na dłuższą metę znacznie lepszym rozwiązaniem.

Procesor

Procesor to jeden z najważniejszych elementów smartfona, z uwagi na fakt, że bezpośrednio przekłada się on na jego wydajność. Nie tylko w grach czy wymagających aplikacjach, ale też w zwykłym użytkowaniu. Nie da się jednak ukryć, że wiele osób nie ma pojęcia nawet o konkretnych modelach procesorów komputerowych, nie mówiąc już o procesorach dla urządzeń mobilnych.

Warto więc kierować się wskazówkami rzetelnych portali technologicznych, takich jak Tech Polska. Dzięki temu będziemy wiedzieć, który procesor gwarantuje najlepszą wydajność w danej kategorii cenowej i łatwiej będzie nam znaleźć właściwego smartfona.

Obecność wejścia słuchawkowego

Coraz więcej smartfonów obecnie nie posiada wejścia słuchawkowego. Jeśli ktoś używa tylko słuchawek bezprzewodowych, to nie będzie to dla niego dużym problemem. Wciąż jednak wiele osób lubi słuchawki przewodowe, choćby z racji na lepszą jakość dźwięku czy to, że takie słuchawki nigdy się nie rozładują. Jeśli należymy do tej drugiej grupy, przed zakupem powinniśmy zweryfikować, czy dany smartfon pozwoli nam na użytkowanie słuchawek przewodowych.

Warto wspomnieć, że za niewielką kwotę można kupić przejściówkę USB C -> mini jack, która pozwala słuchać przewodowo muzyki za pomocą portu ładowania. Jednak trzeba wskazać, że w takim przypadku nie mamy możliwości jednoczesnego ładowania smartfona i słuchania muzyki przewodowo (chyba, że dany smartfon obsługuje ładowanie bezprzewodowe, a my posiadamy takową ładowarkę).

Recenzje

Sama specyfikacja smartfona nie powie nam wszystkiego, co powinniśmy wiedzieć o jego wydajności. Dwa smartfony o teoretycznie podobnych komponentach mogą bowiem w rzeczywistości dość mocno się różnić, z uwagi na różnice w oprogramowaniu czy jakości wykonania.

Dlatego też zdecydowanie warto czytać recenzje, szczególnie takich, które zostały stworzone przez doświadczonych ekspertów. Można je znaleźć na przykład na portalu Tech Polska. Zapoznanie się z nimi pozwoli nam podjąć właściwą decyzję i kupić smartfona, z którego rzeczywiście będziemy zadowoleni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here