Przewodnia myśl kolejnych wakacji – wyprawy Chiny

0
1745

Unikalne w skali świata dziedzictwo przyrodnicze, kulturalne oraz historyczne. Tysiące lat nieprzerwanej państwowości, setki języków, dziesiątki grup etnicznych. To wszystko i wiele innych zaoferować mogą Chiny. Rozciągając się od stepowej Mongolii Wewnętrznej na północy po podzwrotnikowe dżungle w południowym Yunnanie, o powierzchni niemalże równej całemu kontynentowi europejskiemu Chiny mogą zagwarantować niepowtarzalne doświadczenia, które wspominać będziemy do końca życia. W ogromie atrakcji, jakie oferuje Kraj Środka, ciężko jest wytypować jedynie kilka miejsc, które warto obejrzeć, jednakże wybierając się do Chin nie możemy pominąć takich atrakcji, jak:

Xi’an

Ta historyczna stolica Chin, miejsce narodzin najwybitniejszego filozofa wschodu Konfucjusza przyciąga swoją niezwykłą historią, kulturą oraz pięknem okalającego miasto krajobrazu. To właśnie tam znajduje się słynna terakotowa armia, licząca blisko 8 tys. figur żołnierzy, która po śmierci służyć miała do ochrony w zaświatach zmarłego cesarza. Figury, w swym kształcie i ozdobach do złudzenia przypominające prawdziwą armię są koronnym przykładem starożytnego dziedzictwa Chin.

Xi’an to również prawdziwy tygiel kulturowy. Miasto, które przez setki lat służyło, jako jeden z najważniejszych punktów na Jedwabnym Szlaku łączącym chińskie wybrzeże ze starożytną Europą. Poprzez spotykanie się ludzi wielu kultur, w mieście powstała unikatowa społeczność Muzułmańska, która łącząc tradycyjne elementy dziedzictwa chińskiego z barwnymi wpływami Islamu oraz z dziedzictwem Bliskiego Wschodu wytworzyła niezwykłą, nową kulturę symbolizowaną przez Wielki Meczet, który koniecznie musimy zobaczyć.

Region Guilin

Chiny rozciągające się w na obszarze kilku stref klimatycznych, oferując niezwykle różnorodne ukształtowanie terenu. Są świetnym kierunkiem podróży, dla osób kochających kontakt z przyrodą. Jednym z takich miejsc, jakie oferują Chiny jest unikatowy region Guilin, w którym znajdziemy unikatowe formacje skalne w postaci niezwykłych wapiennych stożków, gór usytuowanych u brzegu rzeki Li. Obecny tam krajobraz jest dokładnie tym, który kojarzymy z chińskich obrazów.

Najlepszym sposobem na zwiedzenie regionu jest rejs rzeką Li, w którego czasie podziwiać będziemy majestatyczne skały porośnięte tropikalną roślinnością, gdzieniegdzie przecinaną przez urokliwe gaje mandarynkowe i cytrynowe oraz rozsławiające całą południową Azję unikatowe pola ryżowe porastające zbocza, oraz górskie doliny. Jest to również region, gdzie ujrzymy wspaniałe domy, wykute w litej skale, w których do dziś mieszkają ludzie. Wszystkie wyprawy Chiny, oferowane przez biuro podróży gwarantują zwiedzenie tych miejsc.

Wielki Mur Chiński i Pekin

Wielki Mur Chiński to jeden z najważniejszych symboli tego kraju. Wybudowany, aby chronić Chińczyków przed koczowniczymi plemionami z mongolskich stepów oraz mający podkreślić niezwykły status i prestiż cesarza rozciąga się na długości aż 6 tys. Km, czyniąc go największym zbudowanym przez człowieka obiektem w historii. Mimo ponad 20 wieków swojej historii oparł się najazdom, naturze, a teraz jest dostępny do zwiedzania. Największą popularnością, ze względu na swój doskonały stan techniczny cieszy się odcinek badaling umiejscowiony około 70 km. na północ od centrum Pekinu.

Pekin z kolei, jako miasto służące chińskim cesarzom przez blisko 500 lat swojego istnienia odznacza się niezwykłym pięknem i niepowtarzalnym bogactwem, którego najlepszym symbolem jest słynne Zakazane Miasto. Ten niezwykły obiekt rozciągający się na powierzchni 74 ha, jest przepełniony bezcennymi działami sztuki stanowiąc kronikę minionych wydarzeń, praktyk religijnych, czy też stylu życia. Ponadto cały kompleks zbudowany został zgodnie z zasadami taoizmu.

Hong Kong i Maku

Będąc na południu Chin, nie sposób pomiąć dwóch innych miast symboli. Te niegdysiejsze zamorskie kolnie Wielkiej Brytanii oraz Portugalii stanowią serce chińskiego cudu gospodarczego. HongKong mimo bycia miastem biznesu, regionem z największą ilość milionerów, miastem futurystycznych wieżowców będących siedzibami banków, urzędów, biur wciąż trzyma się blisko chińskiej tradycji. Przykładem może być zabudowa, która mimo swej nowoczesności stawiana jest zgodnie z filozofią feng shui. W ten sposób wszystkie spośród wieżowców swą północną stroną zwrócone są w kierunku gór, natomiast południowa fasada każdorazowo jest nakierowana w stronę zatoki.

Z kolei Maku to bez wątpienia stolica światowego hazard, gdzie działają dziesiątki większych i mniejszych kasyn. To niezwykłe miejsce będące byłą portugalską kolonią jest punktem spotkania dwóch kultur. Kultury wschodu i zachodu. Przemierzając miasto, będziemy mieć styczność zarówno z nowoczesną zabudową, jak i klasyczną chińską oraz portugalską architekturą. Jednym z takich miejsc jest urokliwy Plac Senacki otoczony klasyczną portugalską zabudową. Makau stanowiło niegdyś jeden z głównych punktów szerzenia chrześcijaństwa na wschodzie, dlatego to właśnie tam znajdują się ruiny słynnej katedry św. Pawła. Będą w mieście nie możemy również pominąć świątyni buddyjskiej bogini miłosierdzia, litości i płodności Guanyin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here