Jeśli są używane wyłącznie do pisania, to klawiatury mogą być tanie jak przysłowiowy barszcz. Te potrafiące robić więcej bywają nieco droższe, ale z reguły jest to inwestycja zwracająca się po wielokroć chociażby dzięki większemu komfortowi użytkowania. Lepszej jakości klawiatura zapewnia dodatkowe przyciski do szybkiej kontroli multimediów, regulacji głośności, a nawet uruchamiania aplikacji. Istnieją nawet egzemplarze, które można nazwać korekcyjnymi – wymuszają bowiem na użytkowniku odpowiedni układ ciała podczas korzystania z nich. W poniższym artykule wspomnimy o kilku rzeczach, które warto wziąć pod uwagę w trakcie kupowania nowej klawiatury.
Ergonomia
Podobnie jak myszy, klawiatura jest czymś, czego używamy przez cały dzień przy biurku, więc powinniśmy upewnić się, że nie spowoduje ona żadnego nadwyrężenia. Klawiatury o regulowanej wysokości i nachyleniu są zawsze dobrym pomysłem, dzięki czemu można je ustawić na odpowiednim poziomie, dostosowanym do miejsca naszej pracy. Świetnie jest również, gdy klawiatura zawiera podpórkę na nadgarstek, ale można także kupić je oddzielnie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Niektórzy uwielbiają „ergonomiczne” klawiatury, takie jak Microsoft Natural Keyboard Elite, Logitech K350 lub klawiatura Dell KB-522, ponieważ zmuszają one użytkownika do ustawienia nadgarstków w wygodniejszej, przyjaznej dla nich pozycji. Mogą jednak wymagać pewnego okresu przyzwyczajania się do pracy na nich, jeżeli użytkownik miał wcześniej styczność wyłącznie z tradycyjnymi, płaskimi egzemplarzami.
Rodzaje klawiaszy
Drugą połową czynnika ergonomicznego jest sposób zamontowania klawiszy. Niektóre klawiatury mają bardziej tradycyjne klawisze (można powiedzieć, że są „podniesione”), chociaż klawiatury w stylu laptopów stają się coraz bardziej popularne również na komputerach stacjonarnych. Klawiatura Dell Inspiron jest świetnym przykładem tego trendu – jej klawisze wciska się bardzo lekko i płytko, przez co całe urządzenie jest niezwykle płaskie. Niewielkie rozmiary mogą mieć znaczenie w przypadku ograniczonej ilości miejsca oraz ułatwiają transport.
Klawiatury mechaniczne
Ostatnio bardzo popularne stały się klawiatury z mechaniczną sprężyną zamiast gumowej kopuły, a przykładem może być tutaj klawiatura Dell L100. Te klawiatury mają nieco większą wyporność na klawiszach, wciskanie ich wymaga więc trochę więcej wysiłku, ale ogólnie mają lepsze i bardziej spójne „czucie”. Jest to szczególnie ważne dla graczy, bowiem w wielu grach komputerowych siła naciśnięcia na dany klawisz może mieć istotne dla rozgrywki znaczenie. Minusem klawiatur mechanicznych jest to, że są głośne.