SATA II a SATA3

Twardy dysk to oczywiście jeden z podstawowych podzespołów komputera, bez którego trudno sobie wyobrazić jego funkcjonowanie. Nieważne czy mówimy tu o tradycyjnych dyskach typu HDD, czy też coraz bardziej popularnych dysków SDD. Zarówno w przypadku dysków talerzowych jak i półprzewodnikowych wykorzystywany jest interfejs SATA.

Co to jest SATA?
Pod tym pojęciem kryje się po prostu szeregowa magistrala komputerowa, która służy do komunikowania się pomiędzy płytą główną a pozostałymi podzespołami komputera. Doczekał się ona już kilku generacji i kolejnych modeli. Obecnie najnowszymi rozwiązaniami są SATA II oraz całkiem świeża SATA 3.

Różnice w prędkościach
Wprawdzie na rynku wciąż jeszcze dostępne są dyski twarde z wcześniejszym modelem, czyli SATA 1, to jednak rozwiązania zastosowane w SATA II gwarantują zupełnie inną jakość, szybkość transferu, która w tym przypadku sięga nawet do 3 Gbit/s, czyli prędkość do 300 MB/s. Jak wygląda sprawa w z jeszcze nowszym standardem, czyli SATA 3? Otóż w tym przypadku jest rzecz jasna jeszcze szybciej, nawet dwukrotnie, czyli 600 MB/s.

Przejście z SATA II na SATA 3
Tym co może okazać się dla nas bardzo istotne w kontekście dylematu, czy może nie zmienić dysku na taki, który korzysta z nowego standardu, jest zachowana przez producenta kompatybilność wsteczna. Znaczy to mniej więcej tyle, że można korzystać z dysków w nowym standardzie w płytach ze starymi kontrolerami. Dlatego też dokonując zakupów nie musimy kupować od razu dwóch komponentów, ale wystarczy nam zakup nowego dysku. Tego rodzaju kompatybilność jest bardzo dobrą wiadomością jeśli myślimy o przejściu na SATA 3, ale czy w ogóle jest to dobry ruch? Faktem jest, że zapewni nam to praktycznie dwukrotnie większą przepustowość, ale w przypadku na przykład dysków HDD, ze względu na niskie prędkości transferu danych jakie on zapewnia, przejście to jest praktycznie niezauważalne. Jeśli zatem koniecznie chcemy przejść na SATA 3 warto to zrobić tylko przy dobrej klasy dyskach SDD.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here