SolidWorks - pomocne wskazówki

SolidWorks kryje w sobie mnóstwo funkcji, które zwłaszcza dla początkującego użytkownika mogą okazać się skomplikowane. Rozbudowane opcje wcale nie muszą być takie tajemnicze i nastręczyć nam problemów. Właściwa znajomość oprogramowania opiera się między innymi na wykonywaniu ćwiczeń, które pomagają w bliższym poznaniu funkcjonalności danego programu. SolidWorks cena licencji uważana jest za dość wygórowaną.

Proste tworzenie brył

SolidWorks odznacza się funkcjonalnością, jednak na pierwszy rzut oka niektóre opcje wydają się ukryte. Tak może być w przypadku funkcji „Pogrub”. Dzięki niej możliwe jest stworzenie obiektu bryłowego za pomocą pogrubienia jednej lub wielu przylegających powierzchni (muszą one zostać wcześniej połączone ze sobą). Operacja „Pogrub” pozwala na zastosowanie funkcji „Utwórz bryłę w zamkniętej objętości”. Ten trick może zostać także wykorzystany do kontroli, czy dany model nie posiada żadnych luk lub niedociągnięć.

„Zaawansowany otwór” –

Narzędzie „Zaawansowany otwór” dostępne jest od wersji programu SolidWorks 2017. Dzięki niemu użytkownik może tworzyć złożone otwory za pomocą jednej operacji. W wersji 2018 możliwe jest także opisanie danego otworu na poziomie rysunku 2D. Pierwszym krokiem jest utworzenie otworu w danym modelu. W oknie, które się pojawi mamy możliwość edycji opisu otworu. Konieczne jest zaznaczenie „Dostosuj objaśnienie” w sekcji „Objaśnienie otworu”. Wówczas możemy wprowadzić informacje o otworze w oknie. Program oferuje nam między innymi standardowe symbole stosowane w rysunkach technicznych.

Następnie należy utworzyć nowy dokument rysunku i wstawić odpowiedni widok. Kolejnym krokiem jest wyszukanie zakładki „Adnotacja”. W tej sekcji wybieramy „Objaśnienie otworu” i klikamy kursorem na jedną z krawędzi otworu. Wówczas pojawia się opis danego otworu, który możemy nanieść w dowolnym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here