Telewizja online

Telewizja ma już 80 lat. Na dzisiejsze standardy to całkiem sporo. Aby przetrwać jako medium, musi się dostosowywać – zarówno na polu technicznym, jak i pod względem możliwości oferowanych swoim odbiorcom. Dlatego przez ostatnie kilka dekad kanały dystrybucji telewizji zmieniały się dość szybko: od telewizji naziemnej, przez satelitarną, aż po kanały telewizji kablowej. Dziś, w świecie coraz bardziej zdigitalizowanym, mamy telewizję cyfrową i odpowiadający jej sposób dystrybucji – telewizję online.

Czym jest telewizja online?

Telewizja online, zwana też telewizją internetową, wykorzystuje technologię strumieniową (streamingową) do dostarczania treści widzom. Do jej odbioru niepotrzebna jest więc żadna antena, a jedynie łącze internetowe. Może ono być podłączone do dowolnego urządzenia mogącego odtwarzać obrazy multimedialne, czyli zarówno do telewizora, jak i do komputera, tabletu czy nawet telefonu.

Początki telewizji online związane są z witrynami streamingowymi, takimi jak YouTube. Poza opcją odtwarzania na życzenie treści publikowanych na jej łamach przez użytkowników, portale tego typu stworzyły możliwość transmitowania programów na żywo. Ciekawostka: pierwszym tego typu programem była transmisja indyjskiego krykieta, którą w serwisie YouTube w 2010 roku obejrzało na raz przeszło 50 milionów internautów. Nieźle jak na tak niszowy sport!

Telewizja online dziś

Dzisiaj telewizja online ma więcej niż jedno oblicze. Z jednej strony nadal można do niej zaliczać serwisy udostępniające treści innych użytkowników. Z drugiej to dostęp do programów tradycyjnych kanałów telewizyjnych, które rozszerzyły zakres swoich transmisji na internet. Wreszcie to dostęp do materiałów stacji, które – jak najpopularniejszy pod tym względem Netflix – udostępniają swoje treści przez internet w ramach tak zwanego „wideo na żądanie”, co pozwala widzowi decydować, które materiały i kiedy chce obejrzeć.

Zalety telewizji online

Wśród zalet telewizji online z pewnością wskazać należy bardzo szeroki wybór dostępnych programów. Telewizja internetowa nie tylko zawiera kanały dostępne w tradycyjnej telewizji, ale również poszerza ten zakres o serwisy internetowe oraz kanały dedykowane dla tego rodzaju dystrybucji. Niektóre stacje publikują w internecie ekskluzywne materiały, których nie emitują w paśmie tradycyjnym.

Telewizja online jest też rozwiązaniem ekonomicznym. W ramach jednego abonamentu dostajemy dostęp do tak dużej ilości materiałów, jakiej nie bylibyśmy w stanie osiągnąć nawet w najdroższych pakietach dawnych telewizji kablowych czy satelitarnych.

Wady telewizji online

Podstawową wadą telewizji online jest potrzeba posiadania łącza internetowego o dużej przepustowości. Filmy i seriale, zwłaszcza w dużej rozdzielczości, to spore pliki, więc szybkie łącze jest konieczne do utrzymania płynności transmisji. Ten problem traci jednak na aktualności, ponieważ dostawcy internetu i telewizji online oferują coraz szybsze łącza, w tym światłowody.

Druga sprawa to jednoczesne oglądanie różnych programów, które często jest niemożliwe w ramach jednego abonamentu. Są jednak dostawcy, tacy jak INEA, którzy proponują rozwiązania typu Multiroom.

Materiał zewnętrzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here