Wybór zasilacza ATX

Składając swój własny komputer stacjonarny musimy podjąć decyzję odnośnie wielu jego poszczególnych podzespołów. Na niektórych możemy trochę oszczędzić zaś w przypadku innych warto jednak postawić przede wszystkim na jakość. Jednym z najważniejszych tego typu elementów jest zasilacz.

Warto pamiętać, że to od wybranego przez nas zasilacza zależy stabilność całego systemu, a także tworzy ewentualne możliwości pod rozbudowę jednostki w przyszłości. Lepszy zasilacz to także więcej opcji na przyszłość.

Zasilacz ATX – moc i wymiary
Jednymi z najczęściej spotykanymi zasilaczami są zasilacze typu ATX, które są stosowane w dużych jednostkach, w obudowie tower. Popularność ta wiąże się chociażby z potężnym zakresem mocy tego typu zasilacza, który rozciąga się między 300 a 1700 W. Jeśli chodzi o jego podstawowe wymiary to urządzenie ma 15 centymetrów szerokości, 14 głębokości i 8,6 centymetra wysokości. Im większa moc zasilacza tym dłuższa jego obudowa.

Procesor i karta graficzna
Zastanawiając się jaka moc zasilacza będzie nam potrzebna należy wziąć tutaj pod uwagę przede wszystkim rodzaj karty graficznej oraz procesora, które posiadamy. Jeśli komputer jest dobrej jakości, a jego karta graficzna jest bardzo wydajna to powinno się dobrać do niego zasilacz o mocy minimum 600 W. Natomiast jeśli w przyszłości planujemy jeszcze rozszerzyć swoje wyposażenie, chociażby o drugą kartę graficzną, to wtedy warto od razu zdecydować się na przynajmniej 850 W.

Wydajność pracy i zużycie energii
Jednak zasilacz to nie tylko jego moc przerobowa oraz wydajność, ale także oszczędność energii. Na szczęście bez problemu można znaleźć na rynku zasilacze, których moc zasilania jest wysoka, ale które równocześnie są bardzo energooszczędne. Mowa tu o tego typu produktach, które posiadają specjalny certyfikat Unii Europejskiej sprawności dla 115 i 230 V. Wiąże się to bezpośrednio z ilością energii jaką pobiera dane urządzenia, ale też z kwestią głośności jego pracy, a także ilością wydzielanego ciepła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here