Jaka karta graficzna do obróbki video?

Obróbka video, za sprawą zaawansowanych programów, w sposób znaczący obciąża nasz komputer. Najważniejszym podzespołem w tym wypadku jest karta graficzna, której wydajność ma wpływ na cały proces.

Czasy, w których szybkość działania programów do obróbki video uzależniona była przede wszystkim od jakości procesora już dawno minęły. Obecnie korzystają one przede wszystkim z mocy obliczeniowych kart graficznych, ponieważ gwarantują one zdecydowane skrócenie procesu renderowania i zapisywania różnorakich materiałów. Żeby stało się to jednak możliwe, musimy wybrać kartę odpowiedniej klasy.

Na co warto się zdecydować?

Ostateczną decyzję powinniśmy podjąć po wcześniejszej analizie naszych potrzeb. Inny sprzęt będzie bowiem potrzebny do obsługi popularnych platform takich jak YouTube, a inny w przypadku pracy z programami profesjonalnymi.

W pierwszym przypadku spokojnie wystarczą nam produkty ze średniej półki jakościowej. Mowa tutaj o takich modelach jak GeForce GTX 960 czy 970. Ich zaletą jest fakt, iż wykorzystują tak zwaną technologię CUDA, która zdecydowanie przyspiesza działanie różnego rodzaju programów. Jeżeli chodzi o firmę AMD, warto zainteresować się modelami z serii Radeon R9. Oczywiście, jeżeli zależy nam na oszczędnościach, zakupić możemy również karty ze starszej technologii. Pamiętać musimy jednak o tym, iż czas związany z zapisywaniem i renderowaniem plików nieco się wydłuży.

Co jednak w sytuacji, kiedy obróbką video chcemy zająć się na poważnie? Wykorzystanie profesjonalnego oprogramowania wymaga użycia dedykowanych w tym celu kart graficznych. W przypadku produktów firmy Nvidia, godna polecenia jest przede wszystkim seria Quadro, która została przygotowana specjalnie z myślą o takim zastosowaniu. A co z AMD? Tutaj również możemy liczyć na produkty dedykowane – określone one zostały mianem FirePro.

Obie przedstawione serie charakteryzują się obsługą specjalnych technologii, które zdecydowanie skracają cały proces związany z obróbką, a do tego gwarantują stabilne działanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here