Na co zwrócić uwagę kupując słuchawki bezprzewodowe

Miłośnicy muzyki, użytkownicy odtwarzaczy i urządzeń mobilnych nie wyobrażają sobie życia bez słuchawek. Coraz chętniej też wybierają ich bezprzewodową wersję.

Słuchawki bezprzewodowe: na czym polega ich fenomen?

Jeszcze kilka lat temu nikt nie wyobrażał sobie, że nowoczesne słuchawki będą działać bez przewodów. Dziś słuchawki bezprzewodowe są coraz popularniejszym wyborem. Wynika to z ich licznych zalet. Głównym wyróżnikiem tego typu słuchawek jest brak przewodów łączących je z urządzeniem odtwarzającym muzykę. Fakt ten znacznie zwiększa zakres ruchu i swobodę. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli w trakcie słuchania muzyki uprawiasz sport, biegasz czy prowadzisz dowolny pojazd.

Nie trzeba też rozplątywać przewodów, które od czasu do czasu skręcają się i plączą. Poza tym z biegiem czasu przewody tracą jakość i wymagają wymiany. Słuchawki, które nie mają przewodów, prezentują się znacznie atrakcyjniej. Szeroka gama bezprzewodowych słuchawek pozwala na korzystanie z nich nawet wtedy, gdy telefon ładuje się w innym pomieszczeniu, co jest bardzo wygodne. W nowoczesnych modelach słuchawek bez przewodów może być też wbudowany osobny odtwarzacz, pamięć i bateria. Samo urządzenie odtwarzające, podczas słuchania muzyki za pomocą bezprzewodowych słuchawek, może znajdować się w kieszeni ubrania, torbie, plecaku.

Oryginalne modele takie jak słuchawki Hama są w stanie przekazać wszystkie subtelności utworu muzycznego bez zniekształceń, bez zewnętrznego szumu, bez żadnych innych zakłóceń. Sprawdź różne modele na stronie hamamobile.pl

Na te parametry zwróć uwagę kupując słuchawki bezprzewodowe

Słuchawki bezprzewodowe wykorzystują do połączenia radio, Bluetooth lub podczerwień. Każda z tych metod ma zarówno zalety, jak i wady. Oprócz Bluetooth do komunikacji można również wykorzystać częstotliwość radiową. Słuchawki korzystające z sygnału radiowego mają tę zaletę, że mają znacznie większy zasięg niż Bluetooth i mogą działać nawet do 100 metrów. Jednak w tym przypadku potrzebny jest nadajnik. Dodatkowo słuchawki RF są podatne na zakłócenia pochodzące od sprzętu AGD, co wpływa na jakość dźwięku.

Słuchawki z czujnikiem podczerwieni mają ograniczony zakres około 10 metrów i zwykle służą do oglądania telewizji. Zaletą jest niski koszt. Dodatkowym atutem będzie obsługa NFC (łatwe parowanie z innymi urządzeniami Bluetooth). Dzięki niemu podłączenie słuchawek do smartfona będzie jeszcze szybsze.

Kolejnym ważnym elementem jest system redukcji szumów. Pozwala on zredukować wpływ środowiska zewnętrznego, dzięki temu możesz swobodnie słuchać muzyki nawet w głośnych miejscach (na przykład w metrze czy pociągu). Dla komfortowego słuchania muzyki jednym z najważniejszych parametrów jest jakość dźwięku. Dlatego przy wyborze słuchawek bezprzewodowych należy zwrócić uwagę na następujące cechy:

  • Zakres częstotliwości, w którym odtwarzany jest dźwięk – im szerszy zakres częstotliwości, tym bogatszy dźwięk (zwykle od 20 do 20 000 Hz).
  • Rezystancja (impedancja) – im mocniejszy system audio – tym więcej wymaga (120 omów na PC, ale 16-40 omów wystarczy na telefon lub odtwarzacz).
  • Czułość wpływa na głośność dźwięku (mierzona w dB i im wyższa, tym lepiej (100 dB i więcej)).

Jakość samych słuchawek zależy przede wszystkim od materiałów, z których są wykonane. Jeśli jesteś melomanem, to bezprzewodowe słuchawki Bluetooth z obsługą kodeka aptX są właśnie tym, czego potrzebujesz. Pozwalają na uzyskanie bardzo wysokiej jakości odtwarzanej melodii o jakości CD. Jednak w tym przypadku twój telefon lub odtwarzacz również musi obsługiwać ten kodek.

Szczególną uwagę należy zwrócić na pojemność akumulatora. W końcu, od pojemności baterii, zależy żywotność baterii urządzenia. Nowoczesne słuchawki wyposażone są w mocne akumulatory, których pełne naładowanie wystarcza na dość długi czas. Zwykle jest to 10-13 godzin, ale są też drogie modele, takie jak, których żywotność baterii wynosi 30 godzin. Baterie używane w słuchawkach mogą być wbudowane lub wymienne (AA lub AAA). Wraz ze słuchawkami może być dostarczona ładowarka lub kabel do ładowania. Niektóre słuchawki, są ładowane bezprzewodowo. Podczas korzystania ze słuchawek należy wziąć pod uwagę, że im wyższy poziom głośności, tym szybciej zużywa się bateria.

Przy wyborze modelu warto wziąć pod uwagę, że wiele z nich posiada pewne unikalne funkcje czy cechy, które wyróżniają go na tle pozostałych. Należą do nich na przykład obecność NFC, sterowanie dotykowe lub przyciskiem, obecność lub brak gniazda na kartę pamięci i inne. Możesz wybrać słuchawki według funkcjonalności, kompaktowości, wagi, jakości dźwięku. Wybierając słuchawki, nie należy jednak zapominać o tym, że muszą być one wygodne w użytkowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here