Dlaczego nie warto kupować starych gramofonów

Z roku na rok rośnie popularność płyt winylowych. Według ostrożnych szacunków sprzedaż tego nośnika wzrosła w tym roku o 51%. Być może nadszedł czas, aby pomyśleć o zakupie własnego gramofonu.

Stare gramofony: klimat, dźwięk i rytuał

Do wyboru masz stare używany gramofony lub urządzenia wyprodukowane niedawno. Wielu melomanów uważa, że tylko stare, sprawdzone urządzenia pozwalają w pełni cieszyć się dźwiękiem z winylowych płyt. Z pewnością gramofony sprzed lat wprowadzają nas w pewien klimat charakterystyczny dla lat 60. czy 70. Jednak nie jest to produkt dla każdego z nas.

Przede wszystkim stary gramofon trzeba umieć obsługiwać. Jego uruchomienie to miły rytuał. Odpowiednie ułożenie ramienia, płyty i dźwięk igły – pozwalają na swoisty powrót do przeszłości. Problem pojawia się, kiedy dojdzie do awarii poszczególnych elementów urządzenia. W takim przypadku często skazani jesteśmy na poszukiwanie części, które od dawna nie są już produkowane. Co to oznacza w praktyce? Że po pierwsze trudno jest je znaleźć, a kiedy już są dostępne, to ich cena może nas naprawdę negatywnie zaskoczyć.

Stare gramofony wbrew pozorom nie są też tanie. Oszczędzając szukamy najtańszych modeli Jednak jeśli chodzi o muzykę wysokiej jakości, to niskiej jakości stare gramofony będą równie zawodne, jak tanie chińskie podróbki. Dlatego wybierając używany model, kupuj tylko modele sprawdzonych marek z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w produkcji wysokiej jakości gramofonów. Obecnie lista marek produkujących niedrogie, ale wysokiej jakości gramofony wygląda tak: 

  • Rega, Pro-Ject, 
  • Clearaudio, 
  • Thorens, Teac, 
  • Pioneer, Denon, 
  • Sony, 
  • MusicHall, 
  • Audio-Technica.

W praktyce zatem na zakupie topowych gramofonów „złotej ery” można zaoszczędzić tylko relatywnie – cena doskonale zachowanych egzemplarzy Micro-Seiki RX-5000, Exclusive P3a czy Yamahy GT-2000 konkuruje dziś z ceną nowoczesnych gramofonów klasy High End. Wynika to z faktu, że pod względem konstrukcji większość gramofonów jest bardzo podobna, w ciągu ostatniego półwiecza nie nastąpiły tu żadne rewolucyjne zmiany. O jakości gramofonu decyduje to z czego wykonane jest łożysko główne, a także sam silnik i sposób w jaki zaprojektowane zostało ramię. Ważne są też oczywiście warunki pracy.

Starszy gramofon średniej jakości, prawdopodobnie pozwoli uzyskać lepszą jakość dźwięku niż dzisiejsze tanie „plastikowe” modele masowe. Ta doskonała jakość wykonania oczywiście prowadzi również do lepszego brzmienia. Kiedy winyl był głównym formatem muzycznym, na rynku gramofonów panowała duża konkurencja, zmuszając producentów do tworzenia modeli naprawdę wysokiej jakości. Dziś na tym rynku jest mniejsze zapotrzebowanie na gramofony, ale konkurencja jest równie duża, więc poważne firmy takie jak Pro-Ject, Rega, Music Hall i inne konsekwentnie tworzą modele bardzo wysokiej jakości.

W rzeczywistości winyl podzielił się teraz na dwie dość różne grupy – gramofony przeznaczone dla DJ-ów i modele dla audiofilów. Jakość nowoczesnych gramofonów DJ-skich nie jest wysoka, podczas gdy modele Hi-Fi są stale ulepszane. Stały się eleganckie i łatwe w użyciu, z doskonałą izolacją drgań i wysokiej jakości tłumieniem. Co ciekawe, o ile brzmienie nowych gramofonów często określa się mianem „czystego”, o tyle przydomek „ciepły” stosowany jest zwykle do brzmienia modeli retro. Jednym słowem, jeśli chcesz uzyskać wysoką jakość dźwięku, to nowy gramofon będzie lepszym i tańszym wyborem. Jeśli kierujesz się wyłącznie sentymentalną potrzebą słuchania muzyki na tego typu urządzeniu, tańszym rozwiązaniem będzie średniej jakości używany gramofon.

Nowoczesne gramofony: jakie są i czy warto?

W rzeczywistości, przy całej zewnętrznej prostocie, gramofon jest złożonym urządzeniem mechanicznym, na którego jakość wpływa wiele czynników. Starsze gramofony, które są w dość dobrym stanie, są dobrym wyborem, ponieważ wymagają jedynie niewielkiej konserwacji przed użyciem. Jednak gramofony jak każde urządzenie, psują się i zużywają. Jeśli mówimy o prawdziwym vintage, to porozmawiamy o modelach z lat 60. – 70. ubiegłego wieku. Nawet najlepszej jakości modele sprzed 60 lat będą zawodne i ich użytkowanie oznacza nieustanne problemy techniczne.

Jeśli nie jesteś wielkim wielbicielem majsterkowania i nie masz profesjonalnej wiedzy na temat gramofonów, to rozsądniej jest wybrać nowy model. W przypadku nowego urządzenia wszystkie materiały eksploatacyjne, takie jak paski, są zawsze dostępne, a w zestawie otrzymasz osłonę przeciwpyłową. Po prostu kupujesz gramofon, wykonujesz prosty wstępny montaż, podłączasz go i słuchasz muzyki. A jeśli coś pójdzie nie tak (co jest bardzo mało prawdopodobne), masz gwarancje i możesz otrzymać pełne wsparcie serwisowe. Zobacz ofertę na https://salony.nautilus.net.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here