szkoła

Chociaż wciąż daleko nam do standardów, jakie widoczne są w szkołach skandynawskich (uznawane za jedne z najlepszych na świecie), to trzeba przyznać, że w ostatnich latach poziom kształcenia w Polsce uległ pozytywnym zmianom. Polskie szkoły stawiają na coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, które stają się ogromną pomocą dla samych uczniów. Zmianie ulega wyposażenie klas, teraz należałoby zadbać o zmiany w tym podstawowym programie nauczania. 

Wyposażenie standardowej klasy 

Jeszcze do niedawna w klasach typowe były tablice kredytowe, a te już dawno powinny odejść do lamusa. Nowoczesne szkoły stawiają na projektory multimedialne, jak https://avpoint.pl/ekrany-do-szkol, które stanowią znacznie lepszą opcję. Tablica jest konieczna, ale jako dodatek, zaś podstawą mają być innowacyjne, zaawansowane technologicznie akcesoria.

W niektórych polskich szkołach wprowadzono też testowe systemy kształcenia. To z nich uczniowie zamiast klasycznych zeszytów, mają do dyspozycji tablety. Czy oznacza to, że papier i długopis już niedługo staną się zupełnie zbędne? W czasach, w których króluje elektronika i nie ma co do tego żadnej wątpliwości, należy już małych uczniów wdrażać w meandry jej zastosowania. W przyszłości ich kariera zawodowa z dużym prawdopodobieństwem będzie opierać się na wykorzystaniu właśnie takich opcji, aniżeli tych, które już dzisiaj stosowane są coraz rzadziej.

W nowoczesnych szkołach zobaczymy też tzw. magiczne dywany. Dobry nauczyciel wie, że najlepsza nauka to ta oferowana poprzez zabawę. Ten multifunkcyjny projektor wyświetla tablicę na stole lub podłodze, a uczniowie mogą wykorzystywać go do nauki teorii, ale też usprawniania własnej kondycji fizycznej. 

Nowoczesne rozwiązania a kadra pedagogiczna 

Największą bolączką nie jest dostępność nowoczesnych rozwiązań, bo współcześni producenci oferują nam naprawdę szeroki asortyment różnych, innowacyjnych technologicznie opcji. Wadą nadal pozostaje kadra pedagogiczna, która wykształcona wedle starych metod nauczania, niejednokrotnie nie radzi sobie z obsługą i codziennym stosowaniem elektroniki w procesie nauczania dzieci i młodzieży. Konieczne jest wdrożenie szkoleń dla nauczycieli, by nabywany przez szkoły nowy sprzęt mógł być z powodzeniem stosowany. Nadal nierzadko zdarza się, że nauczyciel woli korzystać ze starej tablicy kredowej, podczas gdy obok stoi ekran do wyświetlania projekcji multimedialnych.

Cieszy fakt, że widać już wyraźne postępy w zakresie stosowania nowoczesnych rozwiązań w szkołach, natomiast polskie szkolnictwo potrzebuje jeszcze sporo czasu, aby dogonić te najlepsze wzorce, jakie na arenie międzynarodowej stawiane są za wzór. Pewne jest natomiast, że trzeba dążyć do tego jak najszybciej, by z innowacji technologicznych w ramach pobierania nauki mogli korzystać sami uczniowie. To przecież oni są naszą przyszłością, nie ma wątpliwości, że musimy zadbać  ich należyte wykształcenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here