Twardy dysk do stacji roboczych

Komputery składają się z wielu niezależnych podzespołów, ale jedną z najważniejszych z nich jest z pewnością twardy dysk. Jest to element, który musimy wziąć szczególnie pod uwagę chociażby w momencie chęci poskładania dla siebie całkiem nowego komputera. Z tego względu warto zastanowić się jakie rodzaje twardych dysków mamy do dyspozycji na rynku oraz czym się one charakteryzują.

Tradycyjnym typem twardego dysku jest słynne HDD, które jednak często zastępowane jest przez bardziej wydajne SDD. Jednak to jeszcze nie wszystko. Niektóre urządzenia są jeszcze zaopatrzone w dyski SCSI, które nie są może tak powszechnie znane z prostego powodu, a mianowicie wykorzystuje się je w różnego rodzaju urządzeniach przemysłowych. Tego rodzaju dyski są idealne jeśli chodzi na przykład o wyposażenie serwerów.

SCSI
Poprzez SCSI rozumie się po prostu magistralę, która ma za zadanie przesyłać dane pomiędzy urządzeniami i w ten sposób była wykorzystywana do tej pory przede wszystkim w serwerach, stacjach roboczych. Jednak wraz z rozwojem technologii, zmianą standardów w urządzeniach przemysłowych pojawił się dysk SAMS, czyli po prostu Serial Attached SCSI. Jest on tylko jednostronnie kompatybilny z dyskami SATA, przez co kontrolera SAS nie można podłączyć do dysków SATA.

Podczas wyboru
Decydując się na zakup tego rodzaju dysku należy wziąć pod uwagę przede wszystkim parametr jego niezawodności. Jest on określany przez tzw. MTBF, czy wartość, która ma wyrażać średni czas bezawaryjnej pracy. Jak wiadomo w warunkach przemysłowych jest to zdecydowanie najważniejsza kwestia. Dlatego też wskaźnik MTBF dla wybranego przez nas dysku nie powinien być mniejszy niż 1,5 miliona godzin bezawaryjnego funkcjonowania. Informacja ta jest także cenna w kontekście cyklu roboczego jaki przewidział dla niego producent, czyli możliwości ciągłego funkcjonowania.
Wreszcie istotny jest jeszcze czas dostępu, który oczywiście powinien być jak najkrótszy, który z kolei jest powiązany z prędkością obrotową talerza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here