Nie ulega wątpliwości, że jednym z najważniejszych podzespołów, jeśli nie najważniejszym, występujących w komputerze jest twardy dysk. To w nim przechowywane są wszystkie nasze dane, do których chcemy mieć rzecz jasna łatwy, szybki dostęp. Dlatego też kompletując podzespoły do nowego komputera lub po prostu szukając nowego twardego dysku warto wziąć pod uwagę czego tak naprawdę potrzebujemy i jakie parametry powinniśmy brać pod uwagę.
Wraz z rozwojem technologii zwiększa się też oczywiście wybór dostępnych na rynku produktów, która poniekąd jest też odpowiedzią na coraz większa ilość danych, które zdarza nam się przechowywać na naszych komputerach. W końcu mimo coraz większej ilości materiałów do zapisania zależy nam cały czas na szybkim i błyskawicznym wykonywaniu poleceń przez nasz twardy dysk.
HDD
Tradycyjnym twardym dyskiem jest oczywiście dysk typu HDD, czyli urządzenie składające się z kilku odrębnych dysków magnetycznych bardzo szybko obracających się z prędkością 7200 obrotów na minutę, które zamknięte są w szczelnej obudowie. Jest to tak zwany dysk talerzowy, które niestety podstawowy problem polega na tym, że charakteryzuje go bardzo niska wytrzymałość na uszkodzenia. Są też mniej wydajne niż dyski nowej generacji, ale w zamian za to są bardzo pojemne po przystępnej cenie.
SSD i hybrydy
Dyskami nowszej generacji, a więc czerpiącymi z nowszych technologii są dyski SSD, które niestety są też dużo droższe niż HDD. Wewnątrz SSD nie znajdziemy już żadnych dysków magnetycznych. Dzięki temu są także dużo bardziej odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne oraz są dużo bardziej wydajne, w porównaniu z HDD zużywają bardzo mało energii i są właściwie bezgłośne. Są też dużo szybsze niż tradycyjny twardy dysk. Jeśli chodzi o wady związane z SSD to przede wszystkim jest to wysoka cena, która przekłada się też na objętość dysku na jaką nas stać. Ewentualnie możemy zdecydować się także na któryś z dysków hybrydowych, które stanowią połączenie tych dwóch różnych technologii.